Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alsancak'a Turistik Meydan

İzmir Ticaret Odası, Alsancak Tekel Sigara Fabrikası için yeni proje geliştirdi. Araç trafiğinin yeraltına alındığı, ulaşımın tramvayla sağlandığı, yerüstünün tamamen yayalara açık olduğu proje, önümüzdeki günlerde İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun gündemine girecek.

Yeni Asır Gazetesi
Alsancak'a Turistik Meydan

İzmir Ticaret Odası, Alsancak Tekel Sigara Fabrikası için yeni proje geliştirdi. Araç trafiğinin yeraltına alındığı, ulaşımın tramvayla sağlandığı, yerüstünün tamamen yayalara açık olduğu proje, önümüzdeki günlerde İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun gündemine girecek.

Arkas Grubu, İzmir Ticaret Odası ve İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin, 2002'de üretimi durdurulan Alsancak'taki Tekel Sigara Fabrikası'nı turizme kazandırmaya yönelik "Reji" adlı kültür merkezi projesi için çalışmalar devam ediyor. İzmir Ticaret Odası'ndan bu kez, daha kapsamlı bir proje önerisi geldi. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Maliye Bakanlığı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devretmesi beklenen sigara fabrikasının da içinde olacağı bölgeyi, turizme açacak yeni bir proje üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

120 dönüm

Projeye göre Alsancak Garı önündeki yollar, yeraltına alınacak, meydan tamamen yayaların kullanımına sunulacak. Başkan Demirtaş, Alsancak Garı ve çevresiyle Basmane Garı'nı kent turizmine kazandıracak projeyi, İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nda tartışmaya açacaklarını bildirdi. Reji Projesi'nin turizm için çok önemli olduğuna dikkat çeken Demirtaş, şu açıklamayı yaptı:

"Projeyi, Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu öncülüğünde kurulan İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu'nun gündemine getireceğiz. Alsancak'taki Tekel Sigara Fabrikası, gar binası ve eklentileriyle kilisenin olduğu bölgeyi çok önemsiyoruz. Burası 120 dönümlük bir alan. Hazırladığımız projede trafik yeraltına alınıyor. Yerüstünde tramvay hattı olacak. Bu bölge tamamen yayalara açılacak ve Kordon ile bütünleşecek. Tren istasyonu da sosyal etkinliklere açılacak. Burada mükemmel bir cazibe merkezi yaratılmış olacak. Basmane Garı için de fikir çalışması yapıyoruz. Çalışmalarımızın sonucu, bir öneri olarak Büyükşehir'e gidecek."

"Fuar konusunda desteğe hazırız"

İzmir'in, Türkiye'de tek uluslararası fuara sahip kent olduğuna dikkat çeken İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, ticaretin gelişmesi için 30'a yakın ihtisas fuarının güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti. Gaziemir'de yapılması planlanan yeni fuar alanı için de görüş bildiren Demirtaş, "Fuar için tüm kurum ve kuruluşlarımız, belediyeye yardımcı olmak durumundadır. Başkan Kocaoğlu'nun yeni model konusunda ne düşündüğünü bilmiyorum. Ama görevimiz gereği belediyenin yanında olmamız gerekiyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da 'Büyükşehir Belediyesi'nin fuar konusunda yanındayız, ne isterse varız' şeklindeki ifadesi de çok açık bir çektir. Başkan ne görev verirse, biz de yanında varız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/alsancaka-turistik-meydan_73228.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!