Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Alt Gelir Grubuna Konut

Ahmet Turgut genç bir şehir planlama uzmanı. Söyleşimizde diyor ki: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi büyük bir kuruluş. Bütçesi de çok geniş ama ben bu bütçenin iyi kullanılmadığını düşünüyorum. Daha çok istihdam yaratılması lazım. Biz projelerimizle İstanbullunun ufkunu açacağız.”

Cumhuriyet Gazetesi
Alt Gelir Grubuna Konut

Ahmet Turgut genç bir şehir planlama uzmanı. MHP’den İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı. Yüksek öğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yaptıktan sonra lisansüstü derecesini ucuz toplu konut üretimi üzerine almış. TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanlığı’nı 16 yıl süreyle yürütmüş. 22 Temmuz seçimlerinde MHP’den milletvekili adayı olmuş. 2005’den beri Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Şehir Bölge Planlama Bölümü’nde belediyecilik ve imar hukuku dersleri veriyor.

Söyleşimizde diyor ki: “İstanbul Büyükşehir Belediyesi büyük bir kuruluş. Bütçesi de çok geniş ama ben bu bütçenin iyi kullanılmadığını düşünüyorum. Daha çok istihdam yaratılması lazım. Biz projelerimizle İstanbullunun ufkunu açacağız.”

TOKİ’ye eleştiri

Burada ucuz konut üretme uzmanı olarak TOKİ’nin politikalarını şöyle eleştiriyor: “TOKİ büyükşehirleri kaynak olarak kullanıyor. Toplu konut alanları olarak tarif edilmeyen yerlerde imar değişikliği yapıyor. İstanbul ve çevresi de siyaseten buna itiraz edemiyor. Ataköy’de dere yatağı üzerindeki boş alanlara imar verdiler. Yani TOKİ şehrimizde sosyal konut üretmiyor. Aynı şeyi belediyenin şirketi olan KİPTAŞ yapıyor. Ürettiği sosyal konut yaptıkları konutların sadece yüzde 10’u kadar ama bu konutlar da dökülüyor. Malzemesinden çalınmış.”

Bu konuda Turgut önceliğini şöyle anlatıyor: “Deprem riskli alanlarda oturan alt gelir grubu için konut üreteceğiz. Taksit tutarı da ayda 100 ile 120 lira arasında olacak.”

İyi de bu gerçekçi bir rakam mı?

“Gerçekçi. Batı’da bir insan gelirinin yüzde 15’ini bu tür yatırımlara ayırabiliyor. Ayrıca biz istihdam yaratma politikası üzerinde duruyoruz. İnsanlar sigortalı olarak iş bulmalılar. Sadakaya muhtaç olmamalılar.”

İmar planı çıkarılacak

Turgut, İstanbul için projelerini de şöyle sıralıyor: “İstanbul imar planı olmayan bir şehir. Tesadüfler kenti. Üç ay içinde kentin hedefleri olacak. Doğal çevrenin korunması, yapılı çevrenin iyileştirilmesi, kaçak yapıların rehabilite edilmesi, su havzalarındaki kaçak yapıların kaldırılması. Kentin her ölçekteki imar planını bitireceğiz.”

Turgut sözlerini şöyle sürdürüyor: “Seçimleri alırsak 30 Mart’ta öncelikli olarak iki sorunu ele alacağız. Bunlardan birisi trafik, ikincisi de deprem. Metroya kalıcı yatırım yapmak istiyoruz. Raylı sisteme çok önem veriyoruz. Üçüncü köprüye gerek yok.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/alt-gelir-grubuna-konut_67742.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!