Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Altın Madencilerinden Altına Yatırım Çağrısı

Altın fiyatlarındaki artış Türkiye;de altın madenciliğine olan ilgiyi yeniden gündeme getirdi. Altın Madencileri Derneği Genel Koordinatörü Muhterem Köse, Türkiye’nin toprak altında çıkarılmayı bekleyen 6 bin 500 ton altını bulunduğunu hatırlatarak, yerli ve yabancı şirketleri, 200 milyar dolarlık altın potansiyeline sahip Türkiye’de bu alanda

Hürriyet Gazetesi
Altın Madencilerinden Altına Yatırım Çağrısı

Altın fiyatlarındaki artış Türkiye;de altın madenciliğine olan ilgiyi yeniden gündeme getirdi. Altın Madencileri Derneği Genel Koordinatörü Muhterem Köse, Türkiye’nin toprak altında çıkarılmayı bekleyen 6 bin 500 ton altını bulunduğunu hatırlatarak, yerli ve yabancı şirketleri, 200 milyar dolarlık altın potansiyeline sahip Türkiye’de bu alanda yatırım yapmaya çağırdı.

Altın madenciliğinin riskli ve uzun vadede sonuç alınabilecek bir yatırım olduğunu ifade eden Köse, toprak altındaki altın potansiyelinin ekonomiye kazandırılması için madencilik sektöründeki yatırım ortamının uluslararası standartlara getirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Tahammül sınırı

Köse, "Altın yatırımcısının özel bir düzenleme istemiyor. İki senede bitmesi gereken bir yatırım 8-10 yıl sürerse kimse bu alana parasını yatırmak istemez. Bir proje şayet Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu Görüşü (ÇED onayı) almışsa yatırımcının zaman ve para kaybetmeden bir an önce üretime geçebilmesinin yolunu açacak tedbirlere ihtiyaç var" şeklinde konuştu. Köse, yasaların, yönetmeliklerin ve standartların gereklerini yerine getireceğine dair bir taahhütname aldıktan sonra, bir an önce yatırıma başlamasını sağlayacak bir yatırım ortamı gerektiğine de ifade etti.

Yatırım yetersiz

2008 yılında dünyada altın madeni aramalarına 5 milyar dolar risk sermayesi harcandığını ifade eden Köse, Türkiye;de altın madeni aramalarına harcanan risk sermayesi ise 30 milyon dolar olduğunu ve maden aramalarının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Köse, altın madeni aramalarına harcanan parayı, yılda 30 milyon dolardan en az 300 milyon dolara çıkarılması gerektiğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/altin-madencilerinden-altina-yatirim-cagrisi_74176.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!