Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Altın Madenini Durdumayan Valiye Suç Duyurusu

Elele Hareketi, Bergama Ovacık Altın Madeni'yle ilgili mahkeme kararını uygulamayan ve işletmenin faaliyetini durdurmayan kamu görevlileri ve İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal hakkında suç duyurunda bulundu.

bianet.orgb>Elele Hareketi, Bergama Ovacık Altın Madeni'yle ilgili mahkeme kararını uygulamayan ve işletmenin faaliyetini durdurmayan kamu görevlileri ve İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal hakkında suç duyurunda bulundu.

Bergama, Ovacık, Çamköy ve Narlıcada faaliyet gösteren altın madeni ve kimya tesisi birçok yargı kararına rağmen faaliyetine devam ediyor.

Valiye suç duyurusu
Elele Hareketi kararın aylardır uygulanmaması karşısında İzmir Valisi ve diğer yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı. Elele Hareketi Dönem Sözcüsü, Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi adına avukat Berrin Esin Kaya maden için "Yıllardır bilim insanlarının vermiş olduğu olumsuz raporlara, bu raporlara dayanılarak verilen mahkeme kararlarına, mücadele veren pek çok meslek odası, sivil toplum kuruluşu, yurttaş ve bölge insanına rağmen, çevre ve toplum sağlığını, ülkenin geleceğini ve tarımsal ekonomik değerlerini tehdit eden söz konusu işletme, çeşitli adlarla varlığını ve faaliyetini sürdürebiliyor" diyor.

Yargıya rağmen altın madeni işliyor
İzmir 4. İdare Mahkemesi, tesise ilişkin İmar Planlarının iptaline karar vermiş ve İzmir Valiliği'nin temyizi sonucunda karar 5 Temmuz 2006 tarihli Danıştay 6. dairesi tarafından "mahkeme kararının yürütmesinin durdurulması" istemi reddedilmişti.

Bu karar doğrultusunda işletmeye verilmiş olan 20 Mayıs 2005 tarihli açılma ruhsatının İzmir Valiliği'nce geri alınıp işletmenin faaliyetine son verilmesi gerekiyordu.

Ancak yasal sürenin geçmiş olmasına karşın herhangi bir işlem yapılmadığı gibi, iptal edilen imar planları yerine yeni imar planı yapılmadan inşaat ruhsatları ve yapı kullanma izinleri geri alınan yapıların olduğu altın madeni ve kimya tesisine 18 Mayıs 2006 tarihli 10 numaralı işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmişti.

Elele Hareketi İzmir 4. İdare Mahkemesi'nin kararının uygulanması için Valiliğe yazılı olarak başvurup kararın uygulanmasını istedi.

Hareket, ayrıca, mahkeme tarafından iptal edilen İmar Planı'na dayanılarak verilmiş olan 18 Mayıs 2006 tarihli "10 numaralı işyeri açma ve çalışma ruhsatı"na ilişkin olarak da, yürütmenin durdurulması ve işlemin iptali için İzmir İdare Mahkemesi'nde de dava açmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/altin-madenini-durdumayan-valiye-suc-duyurusu_49475.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!