Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Altındağ ‘Göçüyor’

Ankara’nın en eski ilçelerinden Altındağ, kent merkezinde olmasına karşın göç veriyor. On yılda yaklaşık 40 bin yurttaşın terk ettiği ilçe, Türkiye’nin en eski ve en büyük gecekondu bölgesi olmaktan kurtulamıyor. ÖDP Altındağ İlçe Başkanı Mehmet Ayaz, Altındağ’daki göçün sebeplerini, uyuşturucu satışı, işsizlik, bölgenin “farklı” algılanması,

Cumhuriyet ANKARA
Altındağ ‘Göçüyor’

nkara’nın en eski ilçelerinden Altındağ, kent merkezinde olmasına karşın göç veriyor. On yılda yaklaşık 40 bin yurttaşın terk ettiği ilçe, Türkiye’nin en eski ve en büyük gecekondu bölgesi olmaktan kurtulamıyor. ÖDP Altındağ İlçe Başkanı Mehmet Ayaz, Altındağ’daki göçün sebeplerini, uyuşturucu satışı, işsizlik, bölgenin “farklı” algılanması, ilçenin gericileşmesi, kentsel dönüşüm sorunu ve İskitler Sanayi Sitesi’nin taşınması olarak sıralıyor.

Ankara’nın ilk yerleşim bölgelerinden Altındağ, son yıllarda göç vermeye başladı. Kent merkezinde gökdelenler yükselirken, Altındağ yerinde sayıyor. Halen bir “gecekondu kent” görünümünde olan ilçenin 2000 yılındaki nüfusu 407.101 iken, bu rakam günümüzde 371.129’a kadar düştü. ÖDP Altındağ İlçe Başkanı Mehmet Ayaz, Ankara’da nüfusun her geçen arttığını ama Altındağ’da bu durumun tam tersinin yaşandığına dikkat çekti. Ayaz, bu durumun birçok sebebi olduğunu belirterek, “Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, sosyal belediyecilik konusunda ödül aldı ama bu ödülü hak etmiyor” dedi. Ayaz, çocuklar için gençlik merkezleri açıldığını, ama çocukların ailelerinin yoksulluk içinde olduğunun görmezden gelindiğini vurguladı. Sosyal belediyeciliğin sadece park yaparak gerçekleştirilemeyeceğine işaret eden Ayaz, “Yoksul ailelerden su parası alınmamalı. Çöplerden yemek artığı toplayan kadın ve çocukların hepsi Altındağlı. Şimdi de büyük marketlerin çöplüklerinden aynı şeyi yapıyorlar. Bu sadece belediyenin değil, Türkiye’nin utanç kaynağıdır” diye konuştu.

Mehmet Ayaz‘Halk hâlâ AKP’ye oy veriyor’

29 Mart yerel seçimleri döneminde mahalle toplantılarında halkın kendilerine “Siz gelirseniz bize ne vereceksiniz?” sorusunu yönelttiklerini belirten Ayaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yani halk sadaka kültürüne alışmış. Bu Altındağ’da kanıksanmış bir kültür zaten. AKP’nin halkı dilenci konumuna soktuğunu, oysa devletin de halka karşı sorumluluklarının olduğunu ve bu sorumlulukların yerine getirilmesi gerektiğini yurttaşlara anlattık. Ama AKP iyi çalışmış! ‘Siz gelseniz onu bile vermeyeceksiniz’ diyorlar. Halka bu türlü şeyleri yapanlar bizlerdik 12 Eylül öncesinde. Ama bizler, bunu sadaka anlayışıyla yapmadık. Örneğin o dönemde ekmek, pirinç, et sıkıntısı yaşanıyordu. Karaborsaya düşen bu ürünleri bizler temin edip halka ucuz yollu satıyorduk. Halk bunu görmesine karşın bugün hâlâ AKP’ye oy veriyor. ‘Makarna kültürü’ burada sahiplenilmiş artık.”

‘Kentsel dönüşüm yurttaşı bezdirdi’

Ayaz, kentsel dönüşüm projelerinin yurttaşları bezdirdiğini belirterek “Altındağ’da Kuzey Ankara Projesi kapsamında birçok gecekondu yıkıldı. Ucuz ev sahibi yapma vaadiyle insanların arsaları ellerinden alındı. Her tarafta yıkımlar var. Burada Kentsel dönüşüm adı altında başlatılan çalışmalar sonucunda Altındağlı yurttaşlar başka semtlere gönderildi. Bir kısmı Tepecik’e bir kısmı Doğantepe’ye, bir kısmı da Sincan’a gönderildi” dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/altindag-gocuyor_72045.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!