Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Altınokta Körler Derneği 'Engelsiz Ulaşım' için Belediyeye Yürüdü

Altınokta Körler Derneği, metro durağında raylara düşerek bacağı kırılan Mahmut Keçici'nin haklarını aramak ve 'engelsiz ulaşım' için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yürüdü. Ne var ki Unkapanı’nda buluşan 30 görme engelli, 500 metre uzaklıktaki belediyeye ulaşana kadar birçok engelle karşılaştı. Kaldırımlara park eden araç nedeniyle yoldan

yapi.com.tr
Altınokta Körler Derneği 'Engelsiz Ulaşım' için Belediyeye Yürüdü

Altınokta Körler Derneği, metro durağında raylara düşerek bacağı kırılan Mahmut Keçici'nin haklarını aramak ve 'engelsiz ulaşım' için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) yürüdü. Ne var ki Unkapanı’nda buluşan 30 görme engelli, 500 metre uzaklıktaki belediyeye ulaşana kadar birçok engelle karşılaştı. Kaldırımlara park eden araç nedeniyle yoldan yürümek zorunda kalan engelliler bu kez de ezilme tehlikesi geçirdi.

Radikal Gazetesi'nden Serkan Ocak'ın haberine göre Halkevleri'nin de desteklediği yürüyüşte görme engelliler, yanlarındaki refakatçileriyle birlikte İBB’yi protesto etti. Buluşma yeri, Unkapanı’ndaki sigorta binasının önüydü. Saat 13.00 sularında yürüyüş başladı. Daha yürüyüşün ilk metrelerinde ‘park eden araçlar’ nedeniyle kaldırımda yürümekte zorlanan engelliler, yola çıkmak zorunda kaldı. Araçların yanı sıra çöp konteynırlarının da olması nedeniyle görme engelliler zor anlar yaşadı. Yaklaşık 500 metre uzaktaki belediyeye gitmek için trafik ışıklarına gelindi. Grup, kırmızı ışığı zamanında geçemedi. Bu sırada trafikte bekleyen araçlar, yeşil ışık yanmasından dolayı kornalarına basarak engelli vatandaşları hızlı geçmeleri konusunda ikazda bulundu.

‘Engelsiz ulaşım, engellinin hakkıdır’ sloganları atan grup, 15 dakika sonra belediyenin önüne vardı. 23 Ağustos 2011’de metroda tren raylarına düşerek bacağı kırılan Mahmut Keçici, basın açıklaması yaptı. Keçici, engelsiz ulaşım konusundaki taleplerini sıralayarak, belediyeyi bu konuda duyarlılığa davet etti. Keçici, ayrıca metro durağına düştükten sonra 8 ay yatarak tedavi gördüğünü, hala eski sağlığına kavuşamadığını belirterek, “O günden bu yana metroya bir daha binemedim. Travma geçirdim. Metrodaki asansörü sedye sığmadığı için beni merdivenlerden çıkardılar. Metro hayatı kolaylaştırıyor ancak benim için 2. bir engel oldu” dedi.

Altınokta Körler Derneği’nin İstanbul Şubesi Başkanı Murat Demirok da şunları dedi: “Yöneticiler aleyhine 'ihmal ve kusur’ bulunduğu gerekçesiyle soruşturma açılmasını istedik. Ancak İstanbul Valiliği bu talebimizi reddetti. Şimdi valilik kararının reddi için idare mahkemesine dava açtık. Bu davamız da kabul olmazsa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gideceğiz. Metro duraklarının tıpkı fünikülerde ve Seyrantepe metro durağında olduğu gibi kapatılmasını istiyoruz. Eğitim, istihdam ve yaşam hakkı istiyoruz. Bunu da sadece insan olduğumuz için istiyoruz.” Demirok, belediye meclis üyelerini de, sorunlarının çözümü konusunda önerge vermeye davet etti.

Metrobüs durağında düştü

Eyleme katılanlardan görme engelli Rukiye Çıray, kent içi ulaşımda yaşadığı sıkıntıları şöyle anlattı:

“Duraklarda otobüslerin numarasını göremiyoruz. Birisini sorana kadar da otobüs gidiyor. Metrobüs durağında otobüsle kaldırım arasındaki boşluğa düştüm.”

Görme engelli Rıdvan Piliç’se şunları söyledi: “Tüm trafik ışıklarının sesli olması gerekiyor. İnsanlara sormak zorunda kalıyoruz. Otobüs durakları durağa benzemiyor. Direk şeklindeki durakları bulmakta zorlanıyoruz. Özellikle metrobüs duraklarında tırtıllı zeminler olmalı.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/altinokta-korler-dernegi-engelsiz-ulasim-icin-belediyeye-yurudu_91810.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!