Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

‘Amacımız Rantçı Değil Halkçı Kentsel Dönüşüm’

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, kent merkezinin 50 kilometrelik çeperinde bulunan bölgelerin Anakent sınırlarına dahil edilmesiyle yasal olarak köy statüsünden çıkıp mahalle statüsüne gelen köyleri ziyaret ederek, Çankaya Belediyesi’nin köylere yönelik projelerini anlattı.

Cumhuriyet Ankara
‘Amacımız Rantçı Değil Halkçı Kentsel Dönüşüm’

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, kent merkezinin 50 kilometrelik çeperinde bulunan bölgelerin Anakent sınırlarına dahil edilmesiyle yasal olarak köy statüsünden çıkıp mahalle statüsüne gelen köyleri ziyaret ederek, Çankaya Belediyesi’nin köylere yönelik projelerini anlattı. Bala’nın Karahasanlı köyünde basın toplantısı yapan Tanık “Amacımız rantçı değil halkçı kentsel dönüşüm” diyerek, Çankaya Belediyesi’nin tüm kaynaklarını köylülerin ekonomik gelişimi için kullanmaya hazır olduğunu belirtti.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Bala’nın Karahasanlı, Kömürcüler, Evciler, Tekkeköy, Tohumlar köylerini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Tanık, köy muhtarlarıyla da bir araya gelerek köylülerin sorunlarını ve taleplerini dinledi. Karahasanlı köyünde, köylülerin ve köy muhtarlarının da katıldığı bir basın toplantısı düzenleyen Tanık, köylülerin ekonomik olarak kalkınmalarını sağlamak adına ilk etapta Çankaya sınırları içinde, köy pazarları kurulacağını ve bu pazarlarda köylülerin kendi ürünlerini satabilmeleri için gerekli desteğin Çankaya Belediyesi tarafından sağlanacağını haber verdi. Ankara’nın çevresinde bulunan köylerin tarımsal üretim ve hayvancılık bakımından büyük bir çöküş yaşadığına işaret eden Tanık, hukuki statü itibarıyla mahalle haline gelen köylerin fiziki konum itibarıyla halen köy görüntüsünde olduklarını belirterek, buraların kalkındırılması için Çankaya Belediyesi’nin olduğu kadar Anakent Belediyesinin de sorumluluk altında olduğuna işaret etti.

‘Köyleri kentle bütünleştireceğiz’

Çankaya Belediyesi’nin kırsal özelliklerini bozmadan bu köyleri ekonomik açıdan kalkındırmaya ve kentle bütünleştirmeye yönelik projeler hazırladığını söyleyen Tanık, uzman kuruluşlar ve Ankara Üniversitesi’nin Veteriner ve Ziraat fakülteleri ile birlikte, bu köylerinde tarımsal ve hayvansal üretimin geliştirilebilmesi için, üretimin tüm aşamalarıyla ilgili analizler yapıldığını kaydetti. Köylere yönelik projelerde önceliklerinin ekonomik canlandırma olduğunu vurgulayan Tanık, bununla birlikte bölgeye yönelik eğitim, sağlık, kültürel alanlarda da birtakım çalışmalar yapılacağını haber verdi. Tanık, geçen zaman içerisinde gerek köylerin kendi içlerinde gerekse köyler arasında birçok yol açma ve malzemeli bakım çalışmaları yaptıklarını, ayrıca köylerin temizlik hizmetini yürütmek amacıyla her bir köye ayrı bir temizlik görevlisi istihdam ettiklerini söyledi.

Vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi

Tanık, Karahasanlı köyünde düzenlenen basın toplantısının ardından basın mensuplarının eşliğinde ve içlerinde belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve belediye bürokratlarının bulunduğu geniş bir ekiple 7 köyü dolaştı, tarlada çalışan vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi. Tanık ziyaret ettiği köylerde karşılaştığı çocuklara “Dünyanın Dört Bucağından Masallar” setinden kitaplar armağan etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amacimiz-rantci-degil-halkci-kentsel-donusum_82142.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!