Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Amasra Tüneli'ne Açılış için Takılan Ekipmanlar Söküldü

Bartın ile Amasra İlçesi arasında yapımı tamamlanan Amasra Tüneli'nin açılışı için tek eksik havalandırmayı sağlayan jetfanlar ile acil yardım telefonları olunca, taşeron firma yetkilileri sıradışı bir çözüm buldu.

yapi.com.tr
Amasra Tüneli'ne Açılış için Takılan Ekipmanlar Söküldü

DHA'nın haberine göre, 25 Aralık’ta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın katıldığı törenle açılan Amasra Tüneli’nde havalandırmayı sağlayan jetfanlar ile acil yardım telefonları, Sinop’ta yapımı devam eden tünel için alındığı ve açılış için geçici getirilip takıldığı gerekçesiyle söküldü. Tünel girişindeki aydınlatma direkleri de fazla olduğu gerekçesiyle kaldırıldı. Sürücüler duruma tepki gösterdi.

Toplam 1100 metre uzunluğunda, çift yönlü yapılan Amasra Tüneli, Bakan Lütfi Elvan’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı. Tünelin havalandırma, acil haberleşme ve aydınlatma işlerini üstlenen taşeron firma, tünel içindeki 8 jetfan ile acil yardım telefonlarını söktü. Jetfan ile telefonların, Sinop’da yapımı tamamlanan tünele takıldığı belirtildi. Taşeron firma, tünelin Bartın girişinde yolun iki tarafında bulanan aydınlatma direklerini de fazla olduğu gerekçesiyle söktü. Toplam 50 direkten 30’unun söküldüğü belirtildi.

"Geçici haberleşme ve havalandırma ile açtık”

Taşeron firmanın saha formeni Bahatttin Aslan, tünele takılan jetfanlar ve acil yardım telefonlarının Sinop’tan açılış için getirildiğini söyledi. Amasra Tüneli’ni yapan müteahhit firmanın Sinop’ta da devam eden tünel inşaatı olduğunu belirten Arslan, şöyle konuştu:

"Biz Sinop’ta da o firmanın işini yapıyoruz. Orası için sipariş ettiğimiz jetfanlar gelmişti. Buranın da açılış mevzusu vardı. Jetfanlar yurtdışından geldiğinden uzun süreceği için ’Sinop’tan jetfanları getirelim takalım’ dedik. Ancak buranın fanları hala gelmedi. Sinop’taki tünel de bitince buradakileri söktük tekrar Sinop’a gönderdik. Olay bu. Bu tamamlanmış, bitmiş bir proje değil. Acil yardım telefonlarını da biz koyduk. Bize ’Açın’ dediler. Geçici havalandırma, haberleşme ile açtık."

Bahattin Arslan, aydınlatma direklerinin kaldırılmasıyla ilgili ise, "Karayolları bize, ’Burası trafiğin çok yoğun olduğu bir bölge değil. Hat olarak bu kadar uzun yapmanıza gerek yok aydınlatmayı. Tünelin giriş ve çıkış ağızlarında aydınlatma olursa yeterlidir’ dediler. Biz de ’tamam’ dedik. Şimdi söküyoruz aydınlatma direklerini" diye konuştu.

"Şartname ve projeye uygun değil"

Karayolları 156’ncı Bartın Şube Şefliği yetkilileri söz konusu jetfan ve acil yardım telefonlarının ihale şartnamesine uygun olmadığı için söküldüğünü bildirdi. Adının yazılmasını istemeyen bir yetkili şöyle dedi:

"Sonuç olarak şartname ve projesine uygun olmayan ürünlerin takılması olayıdır. Sinop’tan ya da bir başka yerden gelmesi bizi ilgilendirmiyor. Burası için getirilmesi lazımdı. Bir başka yere gönderilen malzemeyi burası için getiremezsiniz. İhale Kanunu gereği bu uygun bir şey değil. Bunun şık olanı, sökümden sonra yerine hemen yenilerinin takılmasıydı. Bunu da düzeltiyorlar. Kısa zamanda projesine, şartnamesine uygun hazırlanan ürünler monte edilecek" dedi.

Vali: Daha güçlü olanları takılacak

Vali Seyfettin Azizoğlu da tünel için daha uygun fan ve telefonların getirilerek takılacağını söyledi. Azizoğlu, "Hemen yenilerini takacaklar. Bize verilen bilgi bu şekilde. Fanların daha güçlü olanları ve hızlı olanları takılacak" diye konuştu.

Sürücüler tepkili

Tüneli kullanan sürücüler tünelde ışıklandırma ve havalandırmanın yetersiz olduğunu, tamamen bitmeden burasının açılmasının yanlış olduğunu, tünelde olası arıza halinde yetkililere nasıl ulaşılacağını sordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amasra-tuneline-acilis-icin-takilan-ekipmanlar-sokuldu_129523.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!