Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Amasra Kalesi'nde Yıkılma Tehlikesi

Bartın'ın Amasra ilçesinde, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesinde bulunan Amasra Kalesi burçlarının bir kısmı, oluşan derin çatlakların ardından yıkıldı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, kalenin restorasyonu için proje hazırladıklarını söyledi

yapi.com.tr
Amasra Kalesi'nde Yıkılma Tehlikesi

Roma döneminde yapılan Amasra Kalesi, Kaleiçi Mahallesi'ni, Kemer Köprü ile Adacık üzerinde kurulu bulunan Boztepe Mahallesi'ne bağlıyor. İki mahalleye yayılan kalenin duvarları ve burçlarında, 2012 yılından itibaren derin çatlaklar ve yarıklar oluşmaya başladı. Kalenin Boztepe Mahallesi kesiminde kalan yaklaşık 100 metre uzunluğunda ve 17 metre yüksekliğindeki burçları ile duvarlarındaki çatlaklar, zamanla kalenin diğer bölümlerine de yayılmaya başladı. 2014 yılında İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan proje ile kale surlarının 30 metrelik bölümünde restorasyon çalışması yapıldı.

Restore edilmeyen diğer 70 metrelik bölümün bazı yerlerinde aradan geçen sürede yıkılmalar meydana geldi. Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, 2013 yılı Temmuz ayında, 'Ceneviz Ticaret Yolu'nda Akdeniz'den Karadeniz'e Kadar Kale ve Surlu Yerleşimleri' olarak UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine alınan kale surlarının yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kalede yapılan restorasyon çalışmasının yetersiz olduğunu ifade eden Başkan Timur, şöyle konuştu: "Amasra Kalesi, arkeolojik açıdan çok önemli eserler barındırıyor. Roma, Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze kadar gelmiş, zaman zaman tadilatlar görmüştür. Kaleiçi ve Boztepe Mahallelerini çevreleyen toplam uzunluğu 2 bin metre olan kale surlarında zaman zaman küçük tadilatlar ve restorasyonlar yapıldı. En son 2017 yılında surlarımızda temizlik ve kalenin bazı çöken yerlerinde onarımlar yapıldı. Ancak bu yetersiz kalıyor. Kalemiz zamana ve hava olaylarına yenik düşmeye başladı. Zaman içinde bu çatlaklar ve yıkılmaların artmaya başladığını görüyoruz. Bunun tamamında köklü bir restorasyona ihtiyaç olduğu görünüyor. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bu tarihi yapının gelecek kuşaklara aktarılması için çalışma yapması gerekiyor." Bartın İl Özel İdare Genel Sekreteri İbrahim Kayış da kalenin bazı kesimlerinde çatlaklar olduğunu tespit ettiklerini söyleyerek, "2014 yılında kalenin acil olan yerlerini tespit ederek, parasal kaynak bularak onardık. 2017 yılında da kale duvarlarının çoğu bölümündeki var olan ağaçların temizliği ve taşların onarımını yaptık. Şimdi arkadaşlarımız yeni bir proje hazırlayarak, bizlere miras Amasra Kalemizin onarımı için proje hazırlayarak, en kısa zamanda köklü bir tamirat ve restorasyonunu yapacağız" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amasra-kalesinde-yikilma-tehlikesi_162316.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!