Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Amazon Müzesi' Kurulacak

Samsun'un Terme ilçesi yakınlarında MÖ 1200'lü yıllarda yaşadıkları varsayılan ve Homeros 'un İlyada 'sında da söz edilen ilk çağların efsanevi kadın savaşçıları Amazonların Samsun'un kültür ve turizm varlığına katkı sağlaması amacıyla yeni bir çalışma başlatıldı.

Cumhuriyet Gazetesi
'Amazon Müzesi' Kurulacak Olivia Musgrave'in 'At Üstündeki Amazon' adlı yapıtı.

b>Samsun'un Terme ilçesi yakınlarında MÖ 1200'lü yıllarda yaşadıkları varsayılan ve Homeros 'un İlyada 'sında da söz edilen ilk çağların efsanevi kadın savaşçıları Amazonların Samsun'un kültür ve turizm varlığına katkı sağlaması amacıyla yeni bir çalışma başlatıldı.

Samsun Turizmciler Odası Başkanı Mustafa Yavuz, Amazonların dünyanın her yerinde bilinmesine ve birçok alanda ticari meta olarak kullanılmasına karşın, yurtları Samsun'da yeterince değerlendirilemediğini söyledi. Türkiye'de ve dünyanın önemli merkezlerindeki müzelerde Amazonlarla ilgili heykel ve figürlerin sergilendiğine dikkat çeken Yavuz, Amazonlarla ilgili Samsun'da elle tutulur bir şeyler olmamasını kent için önemli bir eksiklik olarak gördüklerini belirtti.

Dernek olarak bu eksikliği gidermek için Amazon müzesi kurmayı tasarladıklarını söyleyen Yavuz, öncelikle bir çalışma grubu oluşturduklarını ve müze için çalışmaya başladıklarını bildirdi.

Çalışma grubunun işe Türkiye ve dünyadaki Amazon heykel ve sembollerinin nerelerde sergilendiğini araştırmakla başladığını anlatan Yavuz, ''Dünyanın çeşitli müzelerinde sergilenen Amazon sembol ve heykellerinin bire bir kopyalarını Samsun'da oluşturacağımız müzede bir araya toplamayı tasarlıyoruz'' dedi. Bunun için Ondokuzmayıs Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Heykel Bölümü'nden destek alacaklarını, heykellerin kopyalarının burada hazırlanacağını söyleyen Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hedefimiz, gelecek yıl tasarımızı gerçekleştirmek. Bunun için yer arayışlarımız da sürüyor. Ancak biz müzenin şehir merkezinde olmasından yanayız. Kapalı ve açık alanları olan, Amazonların yaşantısının anlatılacağı çizgi film ve sinevizyon gösterilerinin yapıldığı, turistlerin temsili Amazonlarla fotoğraf çektirebileceği bir müze düşlüyoruz.''

Amazonların yaşadığı bölge olarak gösterilen Terme'de arkeolojik kazı yapılmasını istediklerini de belirten Yavuz, Amazonlarla ilgili tarihi kalıntılara rastlanması halinde bölgenin öneminin daha da artacağını vurguladı. Bugüne kadar böyle bir girişimde bulunulmamasını önemli bir eksiklik olarak gördüklerini belirten Yavuz, Samsun'da kurulacak Amazon müzesinin ve bulunabilecek Amazon kalıntılarının Samsun'u uluslararası alana taşıyacağını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/amazon-muzesi-kurulacak_47659.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!