Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Amazon’da HES Direnişi

Brezilya’da yerliler HES şantiyesini işgal etti. Yerliler atalarının mezarlarının işgal edilmesine direniyor.

yapi.com.tr
Amazon’da HES Direnişi

Birgün Gazetesi'nin haberine göre, 16 Temmuz Pazar günü başlayan, Sao Manoel Hidroelektrik Santrali’nin (HES) şantiyesi, Munduruku kabilesinin 200 üyesi tarafından işgal edildi.

Munduruku kabilesi, inşaat alanında olduklarına inandıkları kültürel ve dinsel alanlarına saygı duyulmasını talep ediyor. Yerliler, Sete Quedas şelalesi ve mezarlıkların bulunduğu alanlar ihlal edildi ve yok edildi. Munduruku halkı tarafından kaleme alınan bildiride, “Atalarımız ağlıyor, Teles Pires ve Tapajós Rivers nehirleri yok oluyor. Anayasa tarafından teminat altın alınmış olan ve çok sayıda yerlinin kanına mal olmuş haklarımız ihlal ediliyor” deniyor.

‘İnşaat çalışanları cenazeleri geri göndersinler’

Protestocular inşaatın işgaline yetkililer topraklarından ve mezar alanlarından çekilene kadar devam edileceğini söylüyor. Munduruku halkı da, atalarının kemiklerinin içinde olduğu 'urn’ların (cenaze kalıntılarının içinde saklandığı vazo şeklinde kaplara ‘urn’ deniyor) mezar alanlarından çalındığını belirterek şirketin bunları geri getirmesini istiyor. Yerliler şirket çalışanlarının urnları Şamanlar’ın katılımıyla eski yerlerine geri gömmesini talep ediyor.

İşgal hareketinin başındakilerden biri olan Maria Leusa Kabá da, “Kutsal topraklarımızın yıkımına şahit olduğum için derinden üzgünüm. Kadınların burada açılan yaraları onarmak için güçlü durması gerekiyor” diyor.

ETİKETLER: HES Amazon
http://www.yapi.com.tr/haberler/amazonda-hes-direnisi_160423.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!