Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

American Siding Toki'yi Giydiriyor

Türkiye'de "American Siding" markasıyla dış cephe kaplamada en büyük firma olan Eryap AŞ, Eskişehir'de binlerce TOKİ konutunun dış cephesini yaparken, Eskişehir ve Bursa'da yeni projelere başlayacak.

Yeni Şafak Gazetesi
American Siding Toki'yi Giydiriyor

ürkiye'de "American Siding" markasıyla dış cephe kaplamada en büyük firma olan Eryap AŞ, Eskişehir'de binlerce TOKİ konutunun dış cephesini yaparken, Eskişehir ve Bursa'da yeni projelere başlayacak. Eryap Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Eruslu, yaptığı açıklamada, Türkiye'de dış cephe kaplamasını (siding) ilk kendilerinin ürettiğini ve şu anda ülke genelinde 3 üretici bulunduğunu, Eryap olarak yıllık 7 bin ton üretim kapasitesiyle birinci sırada yer aldıklarını söyledi

Türkiye üretimi ithal yok
Eruslu, "Siding biz başladığımızda ithal ediliyordu. Lüks ürün sınıfında olduğu için pahalı bir malzemeydi. Biz ürünü Türkiye'de üreterek maliyetini neredeyse yarı fiyatına düşürdük. Şu anda ithalat kesilmiş durumda" diye konuştu. American Siding üretimlerinin ağırlıklı olarak iç piyasada satıldığını, yüzde 5'ini ihraç ettiklerini anlatan Salih Eruslu, "Siding, dünya için yeni bir ürün. Amerika dışında bunun üretiminin yapıldığı tek ülke Türkiye. Dolayısıyla, ihracat pazarı henüz oluşmamış" dedi. Dış cephe kaplamanın gürültüyü engellemesi, binaların kalitesini artırması, bakım gerektirmemesi yanında en büyük özelliğinin ısı yalıtımı olduğunu vurgulayan Eruslu, Türkiye'de yalıtım yapılmayan binalarda sadece ısı kaybı nedeniyle yıllık zararın 5 milyar dolar olduğunu, dış cephe uygulandığında kaybın yüzde 50 önlenebildiğini kaydetti.

Konut sahibine hiç amliyet yok
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile uygulamalar yaptıklarını ifade eden Salih Eruslu, American Siding ürününü TOKİ'ye kabul ettirdiklerini ve şartnamesinde yer aldıklarını, sonra müteahhit firmalarla anlaştıklarını kaydetti. Eruslu 2006 yılı ortasında TOKİ Kastamonu müteahhidi ile anlaştıklarını, 1000 konutun dış cephesini yaptıklarını söylerken. “Şu anda Afyon'da 800 ve Eskişehir'de 1200 TOKİ konutunda çalışmalarımız sürüyor. Dış cephe kaplamanın en son kullanıcıya hiçbir maliyeti yok.”dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/american-siding-tokiyi-giydiriyor_56618.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!