Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Anadolu Hisarı Yeniden Doğacak

İstanbul'daki ilk Türk eseri olan Anadoluhisarı, Beykoz Belediyesi'nin yeni projesiyle içinde konserlerin yapıldığı kültür hisarı haline dönüşecek.

Hürriyet
Anadolu Hisarı Yeniden Doğacak

b>İstanbul'daki ilk Türk eseri olan Anadoluhisarı, Beykoz Belediyesi'nin yeni projesiyle içinde konserlerin yapıldığı kültür hisarı haline dönüşecek.

Yıldırım Beyazıd döneminde Osmanlı imparatorluğu'nun ileri karakolu olarak inşa edilen Anadolu Hisarı'nın ortasından yol geçirilmiş, hisar ikiye bölünmüştü. Anadolu Hisarı'nın ortasından geçen yolu iptal etmeyi istediklerini belirten Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler, şunları anlattı:

Yol hisarı ikiye bölmüş

‘‘Bu yol güzelim Osmanlı eserini ikiye bölmüş. Bir taraf çocuk parkı diğer taraf ise hisar olarak kalmış. Ortalarından da otomobiller geçiyor. Böyle bir ortamda bu eseri yeniden kazanmak, mümkün değil. Bizim projemizde hisarın ortasından geçen yol Küçüksu köprüsünü geçer geçmez istimlak edilecek küçük bir alana girecek ve bir 'C' harfi şeklinde iç bükey bir hat çizerek hisarı arkadan dolanacak ve hemen hisarın bitiminden yeniden yola bağlanacak. Böylelikle hisarda yılların ihmali son bulacak.’’

Anadoluhisarı'nda da Rumelihisarı gibi konserler, sergiler, festivaller düzenlenebileceğini, bunun için Kültür Bakanlığı'nın desteğinin gerektiğini belirten Köseler, ‘‘Biz hisarı aydınlattık, parkı yeniden düzenledik, ancak istenen sonuç alınamıyor. İstanbul'un simgelerinden biri olan Anadoluhisarı'nın yeniden kazanılmasının tek yolu bu proje. Küçük bir destekle bu iş kısa sürede tamamlanır’’ dedi.

Yıldırım Bayezıt yaptırdı

İstanbul'daki en eski Türk eseri olma özelliğine sahip Anadolu Hisarı, 1395 yılında Yıldırım Beyazıd tarafından Osmanlıların ileri karakolu olarak yaptırılmış. İçinde bir Türk mahallesi ve camide bulunan Hisarda bir de kadı görevlendirilmiş. Yapıya Fatih Sultan Mehmet döneminde de depo ve ikametgáh amaçlı bölümler eklenmiş.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolu-hisari-yeniden-dogacak_5406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!