Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Anadolu Hisarı'nın Önündeki Yol Kalkıyor

Yıldırım Bayezid tarafından 1395'te yaptırılan Anadolu Hisarı'nın ortasından geçen Beykoz sahil yolu kaldırılacak. Hisar, orijinalindeki gibi birleştirilecek ve anıtmüze haline getirilecek.

Milliyet Gazetesi/Ömer ERBİL
Anadolu Hisarı'nın Önündeki Yol Kalkıyor

arihi Anadolu Hisarı'nın önündeki sahil yolu kaldırılıyor. Hisarı ortadan ayıran yol kaldırıldıktan sonra hisar orijinalindeki gibi yeniden birleştirilerek anıtmüze haline getirilecek.

Yıldırım Bayezid tarafından 1395'te yaptırılan ve Osmanlıların İstanbul'da yaptırdığı ilk yapı olan Anadolu Hisarı, yıllar önce sahil yolu yapılırken yıkılarak ortasından yol geçirildi. Daha sonra kaderine terk edilen hisar, içine park yapılarak işlevsiz hale getirildi. Tarihi yapının zaman içinde pek çok burcu da yıkıldı.

Bakanlık onay verdi
Tarihi hisar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında 22 Kasım 2006'da imzalanan protokolle yeniden ayağa kaldırılacak.
Protokole göre, hisarın yeniden ayağa kaldırılması için ilk olarak ortasından geçen Beykoz sahil yolu kaldırılarak Göksu deresinin üzerinden bir tünelle Beykoz'a bağlanacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu konuda anlaşma sağladı.

3 milyon YTL'ye mal olacak
Bakanlık tarihi hisarın müzeye dönüştürülmesi için gerekli restorasyon projelerine başladı. Büyükşehir Belediyesi de tünel projelerini hazırlıyor. Yaklaşık bir yıl içinde tamamlanması düşünülen yol kaldırma çalışmasının 3 milyon YTL'ye tamamlanması planlanıyor.
Anıtın açıkhava müzesi olarak değerlendirilebilmesi için gişe, kitap, hediyelik eşya satış ünitesi, kafe, WC gibi ünitelerin inşa edilmesi gerekiyor. Ancak belirlenecek işlevlerin ağır olmamasına, anıtı zorlamamasına özen gösterilecek.

Teşhir tanzim çalışmaları çerçevesinde Yıldırım Bayezid'in Anadolu Hisarı'nı yaptırış öyküsü, hükümdarın hayatı ve İstanbul'u fetih arzusu Rumeli Hisarı'yla ilişkilendirilerek anlatılacak. Ayrıca İstanbul'da kale mimarisi ve kültürünün gelişimine ilişkin bir düzenleme yapılması da düşünülüyor.

Koç ve Topbaş inceledi
İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Ahmet Bilgili, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"Rumeli ile Anadolu Hisarı'nın bir bütünsellik içinde düşünülmesi gerektiğini bakanlığa bildirdik. Bu konuda bir proje geliştirilmesini istedik. Sayın Bakan'ımız da bu konuda bizimle aynı fikirde oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı Anadolu Hisarı'na götürdük. Kendileri de yerinde görünce hisarın ortasından geçen yolun kapatılarak, bir tünel ile başka yerden bağlanması gündeme gelerek protokol imzalandı. Böylelikle hisar kurtulmuş olacak. Aksi halde kısa süre içinde hisardan geriye birkaç kalıntı kalacaktı. Hisar, park haline gelmiş. Ortasından yol geçmiş. Tamamen amacı dışında kullanılıyordu. Beykoz'a uygun cam atölyelerinin bulunduğu turistik mekân haline gelirse tarihi yapı da kurtulmuş olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolu-hisarinin-onundeki-yol-kalkiyor_53574.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!