Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Anadolu KOBİ'lerine 30 milyon Avro Risk Sermayesi Desteği

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi ile Risk Sermayesi kavramının Anadolu'ya taşınacağını ve hedef büyüklüğü 30 milyon avro olan bir kaynağın 43 ile aktarılacağını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Anadolu KOBİ'lerine 30 milyon Avro Risk Sermayesi Desteği

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı Mustafa Kaplan, G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi ile Risk Sermayesi kavramının Anadolu'ya taşınacağını ve hedef büyüklüğü 30 milyon avro olan bir kaynağın 43 ile aktarılacağını bildirdi.

Kaplan konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi'nin ana yatırımcılarının Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) ve İstanbul Venture Capital İnitiative (iVCi) olduğunu bildirdi.

Bu proje ile Risk Sermayesi kavramının Anadolu'ya taşınacağını ve hedef büyüklüğü 30 milyon avro olan bir kaynağın 43 ile aktarılacağını belirten Kaplan, projenin 43 ilde üretime, istihdama katkı sağlayacağını ifade etti.

Bu projeden, 2001 istatistiklerine göre kişi başına düşen gelirin Türkiye ulusal ortalamasının yüzde 75'inden daha düşük olduğu iller olan Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Gaziantep, Adıyaman, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Kayseri, Sivas, Yozgat, Kastamonu, Çankırı, Sinop, Samsun, Tokat, Çorum, Amasya, Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane'de büyüme potansiyeli gösteren KOBİ'ler ile belirli alanlarda rekabet avantajı sergileyebilen girişimcilerin yararlanabileceğini bildirdi.

Fon boyutunun en az yüzde 50'sinin Güneydoğu Anadolu bölgesinde gerçekleştirilecek yatırımlarda kullanılacağını aktaran Kaplan, G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu'nun içeriği ve nasıl çalıştığı konusunda ise şu bilgileri verdi:

''Avrupa Yatırım Fonu (EIF), proje için tahsis edilen IPA fonlarının yöneticisi ve danışmanı olarak G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu için bir Fon Yöneticisi belirleyecektir. Fon Yöneticisi'nin diğer yatırımcıları da çekerek G43 Fonu'nu 30 milyon avro büyüklüğüne ulaştırması hedeflenmektedir. Fonun bu büyüklükte, hedef bölgede geleneksel ve yenilikçi sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ'lere yatırım yapması beklenmektedir. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti, IPA fonları aracılığıyla G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu projesi için EIF'i görevlendirmiştir. EIF tarafından danışmanlığı yürütülen ve kamu ve özel sektör ortaklığında bir yatırımcı tabanına sahip olan Türkiye'nin Fonların Fonu iVCi, G43 Fonu'nda IPA fonları ile birlikte eş yatırımcı olarak yer alacaktır. IPA ve iVCi tarafından fona sağlanacak kaynak 16 milyon avroya ulaşacaktır.''

EIF'in detayları ''www.eif.org'' adresinde duyurulacak olan teklif çağrısını gerçekleştireceğini belirten Kaplan, başvuru için son tarihin 20 Mart 2012 olduğunu kaydetti.

Kaplan, G43 Fonu'nun ''Hedef Bölge''deki KOBİ'lere 2013-2017 yılları arasında yatırım yapmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolu-kobilerine-30-milyon-avro-risk-sermayesi-destegi_90500.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!