Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Anadolu OSB hayali 235 Milyon...

Anadolu Organize Sanayi Bölgesinde Parseller Dağıtıldı

Ankara'nın Sincan ilçesi Temelli bölgesinde kurulumuna başlanan Anadolu Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) altyapısı tamamlanan 1. etaptaki 188 parsel, 98 sanayiciye törenle dağıtıldı.

yapi.com.tr / AA
Anadolu Organize Sanayi Bölgesinde Parseller Dağıtıldı

Ankara'nın Sincan ilçesi Temelli bölgesinde kurulumuna başlanan Anadolu Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) altyapısı tamamlanan 1. etaptaki 188 parsel, 98 sanayiciye törenle dağıtıldı.

Parsellerin dağıtımı için Anadolu OSB'de düzenlenen törene Sincan Kaymakamı Ufuk Seçilmiş, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Organize Sanayi Bölgeleri Derneği ve Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, sanayiciler ve davetliler katıldı.

Özdebir, burada yaptığı konuşmada, Anadolu OSB'nin temelinin 3 yıl önce atıldığını ve geçen sürede çok işler yapıldığını bildirdi.

Ülkelerin en önemli gücünün üretim olduğunu vurgulayan Özdebir, özellikle 2008 ve 2009 yıllarında tüm dünya ülkelerinin bu gerçeğin farkına vardığını söyledi.

ABD'nin, o yıllarda yurt dışına göndermiş olduğu yatırımcılarını günümüzde teşvikler vererek geri çağırma gayretinde olduğunu dile getiren Özdebir, Türkiye'nin de söz konusu yıllarda yaşanan ekonomik krizde önemli kayıplar verdiğini, ancak dinamik yapısıyla çok fazla zarar görmediğini ifade etti.

Türkiye'nin her açıdan dinamik bir yapıya sahip olduğunun altına çizen Özdebir, ''Türkiye bu yılın ilk ve ikinci çeyreğinde çok önemli büyüme rakamlarına imza atmıştır. Bu dönemde karlılığımız düştü, ona da bir çare buluruz ama burada asıl önemli olan Türk sanayicisinin dinamizminin devam ediyor olmasıdır'' diye konuştu.

''OSB'ler yatırım ve cazibe merkezi olmalı''

Hüseyin Kutsi Tuncay da 1997 yılında başladıkları çalışmalarına 14 yıl sonra başarıya ulaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.

Yaşanan süreci ''14 yıllık hayal'' diye nitelendiren Tuncay, bu hayalin ana hedefinin küçük tasarrufların dev sanayi yatırımlarına dönüşmesi, kalkınmayı ve istihdamı artırmak olduğunu söyledi.

Kendi imkanlarıyla bir OSB oluşturmaya çalıştıklarını dile getiren Tuncay, şunları kaydetti:

''Ankara, sanayi teşviklerinden yararlanamıyor. Ankara'daki OSB'ler, devletin yapması gereken alt yapı yatırımlarını kendi imkanlarıyla gerçekleştirmeye çalışıyor. Bize göre, OSB'ler yatırım ve cazibe merkezi olmalıdır. Devleti, ayrım yapmaksızın OSB yatırımcılarının yanında görmek istiyoruz. Teşvik politikaları genellikle bölgelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyine göre belirleniyor ve Ankara bu açıdan çok talihsiz bir şehir. Çünkü kamu kurumlarının burada olması, Ankara'ya ödenen vergileri artırdığı için Ankara, kalkınmış bölgelerin başında geliyor. Biz, OSB'lerin az gelişmiş bölgeler kapsamına alınmasını öneriyoruz. OSB'ler, pozitif ayrımcılıkla desteklenmelidir.''

Caddelere tarihi isimler

Anadolu OSB'nin toplam büyüklüğünün 410 hektar olduğunu ve 4 bin metrekare büyüklükte yaklaşık 650 parselden oluştuğunu anlatan Tuncay, 2 milyon 400 bin metrekarelik sanayi alanının 1 milyon 150 bin metrekaresini oluşturan 1. etapta yatırım yapmak isteyen 98 yatırımcıya 188 parselin dağıtılacağını bildirdi.

Altyapı çalışmalarının büyük bir kısmının bittiğini, geri kalanın ise önümüzdeki yıllarda bitirileceğini aktaran Tuncay, geleneksel bahar kahvaltısı organizasyonlarını gelecek yıl Anadolu OSB'de kurulacak fabrikaların yanında yapmak istediklerini ifade etti.

Temelli bölgesinin ve bu bölgedeki insanların Kurtuluş Savaşı'ndaki önemine ve verilen mücadeleye de değinen Tuncay, bu nedenle müteşebbis heyetinin, Anadolu OSB'nin cadde isimlerini Gelibolu, Dumlupınar, Sakarya, 29 Ekim ve 30 Ağustos Caddeleri olarak belirlediğini kaydetti.

Tuncay, cadde isimlerinin Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisinden de geçerek, tescil edildiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından sanayicilere parselleri dağıtıldı.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolu-organize-sanayi-bolgesinde-parseller-dagitildi_89105.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!