Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Anadolu Yakası Avrupa’yı Yakalar mı?

Avrupa yakası, bina yüksekliği konusunda yarışı hep önde götürdü. En son yapımı tamamlanan Sapphire’le Anadolu yakası ile arasındaki farkı 60 metreye yükseltti.

Milliyet Gazetesi
Anadolu Yakası Avrupa’yı Yakalar mı?

Varyap Meridian, 200 metreyle Anadolu yakasının en yüksek binası.

Avrupa yakası, bina yüksekliği konusunda yarışı hep önde götürdü. En son yapımı tamamlanan Sapphire’le Anadolu yakası ile arasındaki farkı 60 metreye yükseltti

Çok değil, 15 yıl öncesine kadar İstanbul’da yüksek binalar görülmezdi. Bu kuralın tek istisnası da Taksim’de 1969 yılında inşa edilen The Marmara Oteli’nin binasıydı. 96 metrelik bu yapı ile boy ölçüşebilecek yeni bir yapının yapılabilmesi için tarihin 1990’ları göstermesi gerekti. Bu dönemde Yeşilyurt’ta yapılan 97 metrelik Polat Renaissance Hotel, The Marmara’ya sadece 1 metre kadar fark atabilmişti. Yarış, birkaç metrelik farklarla, ama hep Avrupa yakasının kendi içinde oldu. 1992’de inşa edilen Sheraton İstanbul Otel’i, 100 metrelik Akbank Tower ve 110  metrelik Maya Tower izledi.

Yıl, 1993’ü gösterdiğinde ise yükseklik yarışına yeni bir kulvar kazandıracak adım atıldı. Bu yıl Sabancı’nın Levent’teki kuleleri 140 metrelik boyuyla bütün dikkatleri üzerine topladı. Ve yarış, 1993 ile 2010 yılları arasında tamamen Avrupa yakasının kendi içinde gelişmeye devam etti.

2000’lerin başından itibaren Anadolu yakası da yükseklik konusunda adımlar atmaya başladı. Ancak, 2000 ile 2007 yılları arasında yapılan iddialı yapıların katları 20 civarını aşamazken, boyları da ortalama 60 metrede kaldı. Oysa ki, Anadolu yakası da bu yarışa erken katılmıştı.

İlk kez Göztepe’de 1992 yılında 24 katlı Karum Göztepe Shopping Mall&Tower inşa edilmiş, onu altı yıl sonra 23 katlı Kalamış Residence izlemişti.

En son 2007 yılında inşa edilen 120 metrelik Flora Residence Avrupa yakasını zorlayan isimler oldular. Şimdi , gözler yeni inşa edilecek projelerde. Çünkü bu projeler yine psikolojik sınırlardan biri olan 150 metreyi aşmış du rumda.

Anadolu psikolojik sınırı aştı

Özellikle 2012 yılında Ataşehir’de tamamlanacak olan 169 metrelik My Towerland ve 2011’de bitirilecek 200 metrelik Varyap?Meridian, Anadolu yakasının Avrupa ile yarışında önemli bir eşik.

Ancak, yine de en azından şimdilik Anadolu’nun Avrupa yakasını yakalaması pek de imkan dahilinde görünmüyor. Levent’teki 261 metrelik Sapphire ile Anadolu ile arasına büyük bir mesafe koyan Avrupa yakasında şimdi gözler 420 metreyle sınırları zorlayacak olan Seyrantepe’deki Ağaoğlu projesine çevrilmiş durumda.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolu-yakasi-avrupayi-yakalar-mi_79566.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!