Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Anadolu'nun Dünyaya Armağanı: Mermer

Anadolu'nun dünyaya armağanı olan, tarih boyunca kurulan her uygarlık döneminde en sık kullanılan malzeme olan mermer, antik mimarinin de yapı taşlarını oluşturuyor.

yapi.com.tr / AA
Anadolu'nun Dünyaya Armağanı: Mermer

Foto: Durmuş Genç (AA)

Dünyanın en zengin doğal taş oluşumlarının bulunduğu Alp kuşağında yer alan Türkiye, çok çeşitli ve büyük miktarda mermer rezervine sahip. Türkiye, gelişmekte olan sanayi ve üretimde kullandığı teknolojiyle dünyanın en önemli doğal taş üreticileri arasında yer alıyor. Antik dünyanın unutulmaz kentlerinin her köşesinde, binlerce yıla meydan okuyan mermerin izlerini bulmak mümkün. Bu önemli tarihsel gelenek, Türk mermer üreticilerini geleceğe taşıyor. Anadolu'nun birçok yerinde bulunan mermer yataklarının binlerce yıldır işlendiği biliniyor.

Doğada bulunma sayısının diğer malzemelere göre fazla, taşıyıcı gücünün çok olması nedeniyle ağır hava koşullarına uzun süre dayanan mermer, dış görünüşüyle insanları geçmiş yıllardan beri cezbediyor. Mermeri tercih eden toplumların başında gelen Frigyalıların ardından, Romalılar mermercilikle en görkemli yıllarını yaşadı.
Foto: Durmuş Genç (AA)

''Çağlara ışık tutan heykellerde mermer kullanıldı''

Mermer dayanıklılığı, zarafeti ve potansiyel zenginliğiyle asırlardan beri insanoğlunun vazgeçilmez sanat eseri malzemesi ve yapı elemanlarını oluşturuyor. Hititler, Eski Mısırlılar, Frigyalılar, Mezopotamya medeniyetleri, Persler, Lidyalılar, Eski Yunanlar, Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar ve diğer birçok uygarlık, bugüne kadar gelen ve çağlarına ışık tutan heykellerinde ve yapılarında mermer kullandı.


Foto: Durmuş Genç (AA)

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolunun-dunyaya-armagani-mermer_88851.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!