Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Anadolu'nun Ortasında Minik Paris

Aydın'ın Sultanhisar ilçesi Atça beldesine gelenleri 'Şu anda Küçük Paris'tesiniz. Pasaport gerekmez' levhası karşılıyor. Tüm sokakları ana caddelere, caddeleri de beldenin ortasındaki parka çıkan beldenin yerleşim planı, Paris'inkinin kopyası.

Radikal Gazetesi
Anadolu'nun Ortasında Minik Paris

b>Aydın'ın Sultanhisar ilçesi Atça beldesine gelenleri 'Şu anda Küçük Paris'tesiniz. Pasaport gerekmez' levhası karşılıyor. Tüm sokakları ana caddelere, caddeleri de beldenin ortasındaki parka çıkan beldenin yerleşim planı, Paris'inkinin kopyası. 1922 yılında Yunan ordusu tarafından yakılınca yeniden inşa edilen beldenin planı, Atçalı mimar Abdi Bey'e ait. Atça'da, Abdi Bey'in askerlik görevini pilot olarak yaptığını ve bir tatbikat uçuşu sırasında Paris'i havadan fotoğrafladığı anlatılıyor.

Atça Belediye Başkanı Osman Yıldırımkaya, "Abdi Bey, Atça'nın planını çizerken Paris'ten esinlendi. Planın çiziminden hemen sonra uygulamaya geçildi. Bugüne kadar aynı plana sadık kalınarak beldenin gelişimi sağlandı. Atça, bu güzel yerleşim planı ve çileği sayesinde daha çok tanınacak. Bu tanımlamaya destek olsun ve dikkat çeksin diye belde girişine Küçük Paris tabelası astık" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anadolunun-ortasinda-minik-paris_46028.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!