Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Anarşik Kaçak!

14 Ocak 2011 tarihli Fransız Le Monde Gazetesi’nde Guillaume Perrier imzasıyla yayımlanan haberde, İstanbul’a yer verildi. ‘Etkileyici bir şehir’ olarak nitelenen İstanbul’un güzelliklerinden, Boğaz’dan, tarihi eserlerden, 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinden, kentin hızla büyümesinden övgüyle söz edildi. Şehrin başarı hikayesini anlatan

Gazete Habertürk
Anarşik Kaçak!

‘Etkileyici bir şehir’

14 Ocak 2011 tarihli Fransız Le Monde Gazetesi’nde Guillaume Perrier imzasıyla yayımlanan haberde, İstanbul’a yer verildi. ‘Etkileyici bir şehir’ olarak nitelenen İstanbul’un güzelliklerinden, Boğaz’dan, tarihi eserlerden, 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinden, kentin hızla büyümesinden övgüyle söz edildi. Şehrin başarı hikayesini anlatan Perrier, çarpık yapılaşmaya da geniş yer ayırdı. Haberde, İstanbul’da kentleşmenin hızla ilerlediği, ancak bu hareketin ‘anarşik’ bir şekilde geliştiği yazıldı.

‘Büyük felaket olur’

İstanbul’daki kaçak yapılaşmanın süratle arttığını söyleyen Perrier, “İnşaat normlarına o kadar az riayet ediliyor ki yaşam alanının üçte ikisi, en azından kısmen, kaçak bir şekilde yapıldı” dedi. Kentteki kaçak yapılaşmaya örnek olarak da İstiklal Caddesi’ndeki alışveriş merkezi inşaatını gösterdi. AVM’ye planda öngörülmeyen kaçak dört kat eklendiğini belirtti. Yazar, olası bir deprem durumunda bu kaçak yapılaşmaların büyük çaplı bir felakete neden olabileceğinin de altını çizdi.

Kentsel dönüşüm yorumu:

‘İnsani yönü zayıf’

Haberde, kentsel dönüşüm projelerinden de bahsedildi. İstanbulluların, üzerinde uzlaşı olmadan belediye tarafından tasarlanan projelere itiraz ettiği yazıldı. Örnek olarak da Sulukule ve Tarlabaşı verildi. Perrier, “Büyük Bizans ve Osmanlı eserlerinin bulunduğu Tarihi Yarımada, insani yönü zayıflamış bir turistik park haline geldi” dedi.

Altın fiyatına

Perrier, Sulukule’deki dönüşüm projesi nedeniyle Romanların yerlerinden yurtlarından olduğunu söyledi, arsaların değerinin artığını anlattı: “Müteahhitlere emanet edilen arsaların değeri 5 kat arttı. Aynı süreç şehir merkezinde yer alan Tarlabaşı’nda da söz konusu oldu. Semtteki tarihi binalar yenilenerek altın fiyatına satılacak...”

Tophane olayı için ‘öldürücü darbe’ dedi

İstanbul’u anlatan yazıda, Tophane’deki sanat galerilerine yapılan saldırı da şöyle anlatıldı:

“2010 İstanbul’a öldürücü son darbe, sembolik olarak eylül ayında indirildi. Ellerinde sopalar ve demirler bulunan bir grup modern sanat galerilerine baskın yaparak vitrinlerini kırdı ve bir sergi prömiyerine katılan topluluğu tehdit etti. Sanatçılara mahalle halkınca tepki gösterildi”.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/anarsik-kacak_85397.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!