Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Hilton Bahçesine Yeni Yapı...

Anıtlar Kurulu Oyunu Bozdu

Anıtlar Kurulu, daha önceden SİT alanı olarak ilan edilen bu bölgeye kendilerinin izni olmadan bir çivi bile çakılamayacağı kararını aldı.

BirGün GazetesiirGün Gazetesi'nin günlerdir üzerinde durduğu Hilton arazisi haberleri üzerine harekete geçen Anıtlar Kurulu, daha önceden SİT alanı olarak ilan edilen bu bölgeye kendilerinin izni olmadan bir çivi bile çakılamayacağı kararını aldı. Anıtlar Kurulu'nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından, 'Kongre Vadisi Projesi'ni bir bütün olarak Belediye Meclisi ve İmar Komisyonu'ndan geçirerek, Aydın Doğan'a ait olan Hilton Oteli arazisine 44 katlı iki adet rezidans gökdelen yapılmasına ilişkin vermiş olduğu iznin geçersiz olduğu kararını aldığı ve bu bölgenin kurulun izni olmadan hiçbir şekilde imara açılamayacağı kararının alındığı vurgulandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu, geçen hafta hazırladığı bir raporla, Hilton arazisi üzerine 44 katlı iki ya da 22 katlı üç adet rezidans-gökdelen yapılabileceğine dair onay vermiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlğı da, plan doğrultusunda, Hilton arazisini de, Kongre Vadisi Projesi kapsamında değerlendirerek, projeyi bir bütün olarak kabul etmişti.

AKM yıkımı engellenebilir
Öte yandan Anıtlar Kurulu yetkilileri, Kongre Vadisi Projesi'nin, çok amaçlı kullanıma açık olmak üzere Lütfı Kırdar ve Muhsin Ertuğrul Sahnesi gibi binaları kapsadığını ve ancak bu çerçevede bir organizasyon gerçekleştirilebilineceği söyledi. Birçok sivil toplum örgütünün, AKM'nin yıkımının engellenmesi için kurul yetkili organlarına başvurdukların da dile getiren yetkililer, yapılan kapsamlı inceleme sonrasında, AKM'nin yıkım kararının durdurulmasına ilişkin kararın çıkmasının da an meselesi olduğunu da vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/anitlar-kurulu-oyunu-bozdu_56583.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!