Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankapark İhalesi 4’üncü Kez Ertelendi

Ankara Büyükşehir Belediyesinin eski Başkanı Melih Gökçek'in “en büyük projem” diyerek yaklaşık 3 milyar TL harcadığı Ankapark’ın işletmesi için teklif veren firma olmaması sebebiyle ihale 4’üncü kez ertelendi

yapi.com.tr
Ankapark İhalesi 4’üncü Kez Ertelendi

Ankara Büyükşehir Belediyesinin eski Başkanı Melih Gökçek'in, Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) arazisinde, 1 milyon 100 bin metrekare genişliğinde bir araziye inşa ettirdiği Ankapark’ın işletmesi için teklif veren firma olmaması sebebiyle ihale 4’üncü kez ertelendi.

AOÇ Kanuna aykırı şekilde 29 yıllığına Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilen Ankapark'ın işletme ihalesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Encümen Toplantı Salonu'nda yapıldı. Birgün'de yer alan habere göre; ihaleyi takip eden Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Hukuksuz bir şekilde inşa edilen Ankapark’ın işletmesinin ihalesi hukuksuzdur. Ankapark AOÇ’ye iade edilene kadar mücadele edeceğiz. Başkent’i büyük kamu zararına uğratan Gökçek ve bu zararda ısrar eden Mustafa Tuna yargılanmalıdır. Ankapark’ın işletmesi ne hukuken ne de ekonomik olarak mümkün değil, Hurda karşılığı söküm ihalesi yapsınlar, kamu zararını da Gökçek’ten tazmin etsinler” diye konuştu.

İşletme giderleri yıllık 1 milyarı bulacak
Bu ihaleyi sürdürmenin akla ziyan olduğunu belirten Candan, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Ankapark 3 milyarı bulan maliyetiyle Ankara'nın kara deliğidir. 3 bin personel çalışacak Ankapark’ta personel giderleri, elektrik, 100 bin metrekarelik gölet ve fıskiyenin işletme giderleri, 100 bin metrekarelik kapalı alanın ısıtılması, oyuncakların daha işletmeye açılmadan eskimeye başlamış olması ile bakım onarımı da hesaplandığında, işletme giderleri yıllık 1 milyarı bulacaktır. Ankapark’ın zemini su varlığı yüksek, gevşek bir zemindir. Birinci derece mutlak tarım alanıdır. AOÇ alanlarında ticaret yapılamayacağı kanunda çok açık ve nettir. Bu ihale sonuçlanmayacak kimsede talipli olmayacak. Yapılması gereken alanın tasfiye edilmesi ve AOÇ’ye iade edilmesidir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankapark-ihalesi-4uncu-kez-ertelendi_167192.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!