Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara Aks’ın İmece Çağrısına Destek Büyük

Ankara Aks’ın Akdeniz Bölgesi’ndeki yangınlar sonrası, “yanan evlerin yeniden inşaası için imece ruhuyla harekete geçme” çağrısı karşılık buldu. Özellikle mimarlık ve tasarım alanlarındaki sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve akademisyenlerden destek gördüklerini belirten AnkaraAks Kurucusu Cemre Gökpınar, planlamalara başladıklarını söyledi.

Ankara Aks’ın İmece Çağrısına Destek Büyük

Aks, Ankara’da kültür, sanat, mimarlık ve tasarım başlıkları altında faaliyet gösteren üniversite topluluklarını tek bir çatı altında toplayan bir oluşum, hareket. Aks adını Başkent Ankara’nın modern kurgusunu yansıtan Jansen planındaki gelişim aksından yani Atatürk Bulvarı’ndan alıyor. Aynı zamanda “Ankara, Kültür, Sanat” kavramlarının baş harflerini taşıyor.

Aks “Ankara” üzerine faaliyetler gösteren tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği sağlayarak proje, organizasyon ve etkinlikler gerçekleştirme hedefi ile yola çıkan Ankara Aks, Akdeniz Bölgesi’ndeki yangınlar sonrası, sosyal medyadan “yanan evlerin yeniden inşaası için imece ruhuyla harekete geçme” yönünde bir çağrıda bulunmuştu. Ankara Aks’ın bu duyarlı çağrısı karşılık buldu ve çok sayıda kişi ve kurumdan destek gördü.

AnkaraAks Kurucusu ve Genel Koordinatörü Cemre Gökpınar, konuyla ilgili sorularımızı yanıtladı. Özellikle mimarlık ve tasarım alanlarındaki sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve akademisyenlerden destek gördüklerini belirten Gökpınar, planlamalara başladıklarını söyledi.

Ankara Aks olarak başlatmış olduğunuz bu girişim dolayısıyla sizleri tebrik ediyor, başarılar diliyoruz. Yapmış olduğunuz çağrıya nasıl dönüşler oldu? Hayata geçirilebilecek mi? Çalışmalara başladınız mı?

Ankara Aks, olarak başlattığımız çağrı müthiş bir ilgiyle karşılandı. Özellikle mimarlık ve tasarım alanlarındaki sivil toplum kuruluşları, öğrenciler, akademisyen hem özelden hem de Ankara Aks’ın tüm iletişim hesaplarına yazarak çağrıya dahil olmak istediklerini ilettiler. Biz bu destek ve dahil olma mesajlarından hareketle bir gruplandırma yaparak süreç esnasında nasıl faydalar üretebileceğimizi planlamaya başladık. Çalışmamızın bölgedeki dinamiklere de bağlı olarak 6 - 8 ay içerisinde gerçeğe dönüşebileceğini ön görüyoruz.

Cemre Gökpınar

Yaklaşık olarak kaç kişi, kurum, kuruluş çağrınıza karşılık verdi? İşbirliği yapacağınız belli başlı kurum, kuruluş, dernekler vs. hangileri?

Yaklaşık olarak 250 kişi ve 5’ten fazla kuruluş çağırımız destek verdi. İlk olarak Herkes İçin Mimarlık Derneği, Onaranlar Kulübü ile görüşme ve mesaj trafiğimiz oldu. Yıldız Teknik Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin öğrencileri ve öğrenci toplulukları yoğun olarak bizlere ulaştı.

Çalışmalara nasıl başlayacaksınız ve neler yapacaksınız? Nasıl bir süreç izlenecek anlatabilir misiniz?

Öncelikle bölgede ve projede kurulacak iş birlikleri için çalışmalara başladık. Sonrasında nasıl bir fayda üreteceğimiz üzerine fikir toplantıları gerçekleştirdik. Hassas bir süreç olduğu ince eleyip sık dokumaya çalışıyoruz. Yaptığımız toplantılarda eşit fayda üretebilme konusu öne çıktığı için ortak alanlar üzerinden bir onarım konusu görüşülen ilk aşamalardan biri oldu. Böylelikle sadece bir ev ahalisinin hayatına etkiden ziyade orada yaşanan afet sonrası da hayatın devam edebileceği şartlara dönüş için yarar sağlayan bir yapının gerçekleştirilmesi, zarar gören okulların, ahırların vs. onarımı öncelikli konularımızdan biri haline gelmiştir.

Evi yanan insanlar size nasıl ulaşacak? Siz mi onlara ulaşacaksınız? Bu konuda yerel yönetimler, muhtarlar ya da yerel dernek vb. organizasyonlarla görüşmeleriniz oldu mu? Herhangi bir kamu kurumu ile görüştünüz mü/ görüşecek misiniz?

Bizlerin onlara ulaşacağı, bölgedeki bağlantılarımız ile bir ulaşım stratejisi yürütmekteyiz. Bölgedeki mahalle muhtarları, orada çalışma yürüten yerel dernekler ile toplantı randevuları oluşturuyoruz. Henüz herhangi bir kamu kurumuyla görüşmedik. Fakat planlarımız içerisinde yer alıyor.

Projelerin hazırlanmasından inşasına, malzeme tedarikine kadar hangi kurum kuruluşlardan ne gibi destekler bekliyorsunuz? Projelerde fiili olarak görev alacak kişiler dışında, malzeme tedariki vs. için maddi destek kabul edecek misiniz?

Projenin hazırlanmasından, inşasına kadar olan süreçte özellikle bölgedeki doğal dokuya uyumlu, iklim şartlarına uygun malzeme öncelikli bir tedarik ve destek imkanları yaratmaya çalışıyoruz. Projenin gönüllü ekibinin yanında finansal destek veya sponsorluk kabul ediyoruz ve ona göre bir çalışma yürütüyoruz.

Size göre projenin kapasitesi nedir? Kaç evi yenileyebileceğinizi öngörüyorsunuz?

Projenin kapasitesi iş birliklerine göre değişkenlik gösterebilecek bir potansiyelde ilerliyor. Artan iş birlikleri projenin müdahale edeceği alan ölçeğini de derinden etkileyecek. En az 1 ortak alan yapısını bu projeyle birlikte gerçekleştirebilme hedefindeyiz.

Organizasyonun devamlılığını sağlamayı düşünüyor musunuz? (Malum, maalesef ülkemizde felaketler bitmiyor…)

Organizasyonun devamı ile de ilişkili olarak Avrupa Birliği Sivil Düşün programından destek alan IDEA projemizin çalışma başlıklarından birini de İklim Değişikliği olarak belirledik. Bu proje kapsamında genç mimar ve tasarımcılar hatta kentle ilişkili tüm alanlardan gençler gelecek için fikir ve projeler üreteceği bir zemin bulmuş olacak. Bu proje kapsamında İklim etkisi ile yaygınlaşan doğal afetlere kent ölçeğinde çözüm ve müdahaleler geliştirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda sürdürülebilir ilk hamleyi de yapmış olacağız. Kentlerimizin yarınlarını Ankara Aks’ın oluşturduğu genç potansiyel ile ele alıp fark yaratacağız.

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Bu çağrımız ve çeşitli konular ile ilgili fikir/destek veya önerilerinizi info@ankaraaks.com adresine veya sosyal medya adreslerimizden bizlere iletebilirsiniz.

 www.instagram.com/ankaraaks

 www.twitter.com/ankaraakss

(Fotoğraf: AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-aksin-imece-cagrisina-destek-buyuk_187208.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!