Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Melih Gökçek'e Soruşturma

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Sanayiciler Arasında Protokol

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Büyükşehir Belediyesi ile sanayiciler arasında yaklaşık bir ay önce imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Ostim Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) incelemelerde bulundu.

yapi.com.tr / AA
Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Sanayiciler Arasında Protokol

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Büyükşehir Belediyesi ile sanayiciler arasında yaklaşık bir ay önce imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Ostim Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) incelemelerde bulundu. İncelemelerden önce Ostim Konferans Salonu'nda protokol ile ilgili bilgi veren Gökçek, Büyükşehir Belediyesinin 2003 yılına kadar Ostim ve İvedik OSB'lere çeşitli desteklerde bulunduğunu belirterek, OSB Kanunu'nun çıkmasının ardından bu desteklere ara verildiğini söyledi.
    
Kanunu OSB'lere 'belediyelerin içinde belediye' olma yetkisi verdiği için hoş karşılamadığını aktaran Gökçek, ''İmzalanan protokolle belediye ile sanayiciler arasındaki işbirliği kaldığı yerden devam edecek. Belediye OSB'lere 2 yıl boyunca her ay 3 milyon lira kaynak aktaracak. İşbirliği kapsamında ilk olarak Ostim'in sokak ve caddelerinde asfalt çalışmaları başlatıldı. Bunun dışında belediyenin alımlarında yerli ürünlerin alımına öncelik verilecek. Bunun için ikinci bir protokol imzalandı. Bu kurulacak ar-ge Ofisi, belediyenin ihtiyaçlarını belirleyecek ve sanayicimizin o ürünlerin üretimine öncelik vermesini sağlayacak'' dedi. Ankara'nın birçok alanda olduğu gibi sanayi alanında da büyük atılımlar gerçekleştiğini vurgulayan Gökçek, şunları kaydetti:
    
''Belediye alımlarında Ankaralı sanayicilerin ürünlerinin alınmasını oldukça önemsiyoruz. Bunun sadece belediyemizle de sınırlı kalmayacağını bilmenizi isterim. Çünkü bizim 43 tane kardeş şehrimiz var. Onlar arasında birçok konuda danışanlar var. Belli ürünleri nereden aldığımızı bize soruyorlar. Yani imzalan bu protokol hem üretime hem de istihdama katkı sağlayacak. Zaten sanayicilerimiz 40 bin kişi istihdam sözü verdiler. Bu da gösteriyor ki bu protokolle hem sanayiciler hem de işsiz gençler bayram edecek.''


    
''Ülke ekonomisi için önemli''
    
ASO Başkanı Özdebir de taraflar arasındaki işbirliği protokolünün diğer belediyelere de örnek olması gerektiğini ifade ederek, protokolün 15 bini ar-ge projesinde olmak üzere 40 bin kişiye iş imkanı yaratacak olmasının kentteki işsizliğe çözüm olacağını söyledi. Belediyenin alım yaparken yerli sanayicilerin ürünlerine öncelik vermesinin ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını belirten Özdebir, ''Başbakanımızın yerli ürünlerin kullanılmasıyla ilgili genelgesinin yasal temeli için belediyeler başta olmak üzere kamuda yerli ürün kullanımı zorunlu hale gelmeli. Bu yerli sanayinin büyümesi için de oldukça önemli. Ankara Büyükşehir Belediyesinin buna öncülük etmesi bizi oldukça mutlu etti'' diye konuştu.
    
Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın ise belediye ile hafif raylı sistem, elektrikli araç, yenilenebilir enerji alanları başta olmak üzere işbirliği içinde olacaklarını ifade ederek, Ankara'nın sahip olduğu 8 teknokentle belediye, sanayi ve üniversite işbirliği açısından yüksek potansiyele sahip bulunduğunu söyledi.
    
Konuşmaların ardından Orhan Aydın, Gökçek ve Özdebir'e protokolün imzalanmasındaki katkılarından dolayı plaket verdi. Daha sonra Gökçek, Özdebir ve Aydın, Ostim 1201. Sokak'ta devam eden asfalt çalışmasını inceledi ve bölgeyi gezdi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-buyuksehir-belediyesi-ile-sanayiciler-arasinda-protokol_89529.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!