Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara için Yeni Bir Başlangıç

Ankara'daki eski tren bakım atölyeleri yirmi yıllık sürecin sonunda çağdaş sanat müzesi oldu. 1 Nisan'da Cer Modern adıyla açılacak müzenin ilk sergisi Ebru Özdemir koleksiyonu. Müze bünyesinde sanatçı rezidans programı da var.

Radikal Gazetesi
Ankara için Yeni Bir Başlangıç

Ankara'daki eski tren bakım atölyeleri yirmi yıllık sürecin sonunda çağdaş sanat müzesi oldu. 1 Nisan'da Cer Modern adıyla açılacak müzenin ilk sergisi Ebru Özdemir koleksiyonu. Müze bünyesinde sanatçı rezidans programı da var.

Almanlar tarafından trenlerin bakım ve onarımı için 1892 yılında yapılan ve eski kültür bakanı İstemihan Talay’ın Çağdaş Sanatlar Müzesi (ÇSM) olması için tahsis ettiği tarihi cer atölyesi, nihayet sanatın hizmetinde. Müze, 1 Nisan Perşembe günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak.

Ankara’da eski Cer Atölyeleri binalarının yenilenip bir çağdaş sanat müzesi kurulması çalışmaları 1990 yılında başlamıştı. Müze için Çağdaş Sanat Vakfı’nın (ÇAĞSAV) çaba göstermiş ancak ödenek bulunamaması üzerine çalışmalar durmuştu.

Çürümeye terkedildi

Bir türlü tamamlanmayan ve terkedilen inşaat, zamanla tinercilerin ve başıboş köpeklerin barınağı haline gelmişti. İki bekçiyle korunan inşaat alanında çalışmaların durması ve mekanın perişan hali üzerine Radikal’in haberleri de etkili olmuş, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay devreye girmişti. Günay, müzenin işletmesinin Turizm Otelciler Birliği’ne (TURSAB) verildiğini, onların inşaatı bitireceğini açıklamıştı. Nitekim TÜRSAB’ın desteğiyle Cer Modern kısa sürede tamamlandı.

TÜRSAB’dan yapılan açıklamada, Ankara’nın kent kimliğine önemli bir katkı yapacak olan Cer Modern’in, Başkent’in sanatsal ve kültürel bir vitrini olacağı vurgulanıyor. Cer Modern’in çok yönlü ve farklı sanat disiplinlerini sanat izleyicisiyle buluşturarak kültürel ve sanatsal üretimin gelişmesine katkıda bulunması, ulusal ve uluslararası sanat etkinlikleri ile eserlerinin sergilenmesine olanak sağlaması hedefleniyor. Cer Modern’de süreli sergiler galerisi, fotoğraf galerisi, müze mağazası, konferans salonu, kafe ve heykel park alanı yanı sıra sanatçı rezidansları da bulunuyor. Müzenin giriş katında da büyük kütüphane bir kütüphane var.

Müzedeki ‘rezidans’ yani sanatçı ikamet programı kapsamında ana bina içerisinde yer alan beş adet işlik, yerel ve uluslararası sanatçıların kullanımına açılacak. Sanatçılar bu stüdyoları altı aylık dönemlerle kullanacak. Cer Modern’in kültürel kimliğinde önemli bir yer tutacak olan ikamet programı, sanatçılarla ortak projelerin üretimini de destekleyecek.

Metin And kütüphanesi

‘Cer Modern’in kütüphanesi ise, iki yıl önce kaybettiğimiz kültür araştırmacısı Metin And’ın 10 bin kitaptan oluşan kütüphanesini de kapsıyor. Kütüpheninin getirilmesi için özel çaba sarfeden Günay, Radikal okurlarına, “Önemli bir sanat adamının kitaplığını buraya bütünüyle alıp onun adını vererek, araştırmacılara hizmet verecek bir sanat kitaplığı kuruyoruz” diyerek duyurmuştu. Kütüphanede, Metin And’ın gölge oyunları arşivi ve sanat objelerinin de sergileneceği açıklandı.

Açılış sergisi, Ebru Özdemir koleksiyonundan yapılan bir seçki olacak. Ebru Özdemir, Ankara merkezli Limak Holding’in yönetim kurulu üyesi.

Ayrıca, Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi’nin depolarındaki eserlerin de Cer Modern’de sergilenmesi planlanıyor. Resim Heykel Müzesi geçen haftalarda çalınan tablolarla gündeme gelmişti...

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-icin-yeni-bir-baslangic_77951.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!