Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara İhracatını Hammadde Sırtlıyor

Son yıllarda özel sektörün üretim faaliyetlerini artırdığı Ankara'da, ocak-ekim döneminde yapılan ihracatın yüzde 70'ini hammadde oluşturdu. Ankara Ticaret Odası'ndan (ATO) yapılan açıklamaya göre, odanın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği çalışma, yıllar itibarıyla artan yükü nedeniyle Türkiye'nin dış ticaretinde belini

yapi.com.tr / AA
Ankara İhracatını Hammadde Sırtlıyor

Son yıllarda özel sektörün üretim faaliyetlerini artırdığı Ankara'da, Ocak-Ekim döneminde yapılan ihracatın yüzde 70'ini hammadde oluşturdu. Ankara Ticaret Odası'ndan (ATO) yapılan açıklamaya göre, odanın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği çalışma, yıllar itibarıyla artan yükü nedeniyle Türkiye'nin dış ticaretinde belini büken ara mallarının, Ankara'da yüz güldürdüğünü gösteriyor.
    
ATO'nun çalışmasına göre, 2011 yılı ocak-ekim döneminde Türkiye ithalatının yüzde 72'sini oluşturarak en çok döviz aktardığı hammadde başlığı, başkentin en çok döviz kazandığı alan oldu. Ankara, yılın 10 aylık döneminde toplam 5 milyar 327 milyon dolarlık ihracat yaparken, bu rakamın 3 milyar 734 milyon dolarını hammadde satışından elde etti. Ankara'nın toplam ihracatı içinde hammadde ihracatının oranı yüzde 70 oldu.

Başkent, bu oranla en çok ihracat yapan illeri ve Türkiye ortalamasını geride bıraktı. Söz konusu oran, 111 milyar 397 milyon dolarlık ihracatının 56 milyar 305 milyon dolarını hammadde oluşturan Türkiye'de yüzde 50,5 olarak gerçekleşti. Hammadde ihracatının genel ihracat içindeki oranı İzmir'de yüzde 57,9, İstanbul'da yüzde 52,4, Bursa'da yüzde 42,8, Kocaeli'de ise yüzde 41,1 oldu.
    
Sanayi için hammadde
    
Başkentin ihracat kalemlerine bakıldığında 10 aylık dönemde 2 milyar 369 milyon dolarla en çok sanayi için işlem görmüş hammadde üretip sattığı görülüyor. Bu kalem, toplam ihracatın yüzde 44,5'ini oluşturuyor.
Hammadde ihracatının ikinci sırasında da yatırım mallarının aksam ve parçaları yer alıyor. Bu kalemde 448 milyon dolarlık ürün ihraç edilirken, başkent ihracatındaki payı yüzde 9,2'ye karşılık geliyor.
Başkentin hammadde ihracatının yüz güldüren bir diğer kalemi de taşımacılık araçlarının aksam ve parçaları. Genel ihracat içinde yüzde 7,7'lik pay teşkil eden bu kalemin parasal karşılığı da 407 milyon dolar.
    
Yatırım malları
    
Ankara'nın ihracatında yatırım malları da önemli yer tutuyor. Ağırlıklı olarak makine ve cihazlar ile motorlar, sayaçlar, kaldırma ve yükleme benzeri işler için vinçler, elevatör ve konveyörler, buhar su türbinleri gibi ürünlerden oluşan yatırım malları başkent ihracatının yüzde 18,3'ünü oluşturuyor.
Ankara, 10 aylık dönemde 973 milyon dolarlık yatırım malı ihracatı gerçekleştirdi. Yatırım malı ihracatının Türkiye ihracatındaki payı ise yüzde 10,5 oldu.
    
İthalat kompozisyonu
    
2011 yılının 10 aylık döneminde 201 milyar 580 milyon dolarlık ithalat yapan Türkiye'nin hammadde için ödediği bedel 145 milyar 172 milyon dolar. Hammadde ithalatının genel ithalattaki payı yüzde 72 iken, yatırım mallarının payı yüzde 15,4, tüketim mallarının payı da yüzde 12,4'e ulaştı.
Aynı dönemde Ankara'nın ithalat rakamı 9 milyar 691 milyon dolar iken hammadde için ödediği rakam 5 milyar 468 milyon dolar oldu. Yani toplam ithalatının yüzde 56'sı. Başkent ithalatında 3 milyar 213 milyon dolarla yatırım malları yüzde 33,2, 747 milyon dolarla tüketim malları da yüzde 7,7'lik bir pay elde etti.
    
Ankara Türkiye'ye örnek olsun
    
ATO Başkanı Salih Bezci, Türkiye'nin sanayi üretiminde kullandığı ara malı ve hammaddenin yoğun bir şekilde dışarıdan ithal edildiğini belirterek, bu oranın genel ithalat içinde yüzde 72'ye yükseldiğini söyledi.
Büyümenin maliyeti olarak cari açığın ortaya çıktığına dikkati çeken Bezci, şunları kaydetti:
    
''Teknoloji ve yatırım malı ithalatına itiraz etmek mümkün değil. Ancak Ankara gösteriyor ki ara malı ve hammadde üretmek ve ihraç etmek mümkün. Eğer Türkiye içeride hammadde üretebilirse, bu ürünleri dışarıdan satın almak zorunda kalmaz ve cari açık vermeden büyüme imkanı yakalar. Ankara'nın sanayi sektörü artık sadece Türkiye için değil dünya sanayisi için de ana girdileri üreten bir il olma yolunda ilerliyor. Ankara'nın bu yapısı tüm Türkiye'ye örnek olsun.'' 

ETİKETLER: ekonomi kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-ihracatini-hammadde-sirtliyor_90107.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!