Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara Kız Lisesi'nin Bahçesi Otopark mı Yapılmaya Çalışılıyor?

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bir basın açıklaması yaparak, Türkiye’de modernleşme projesinin örnek öğrenim mekanlarından biri olarak nitelendirdiği Ankara Kız Lisesi bahçesinin de pek çok tarihi miras gibi katledilmeye başlandığı uyarısında bulundu.

yapi.com.tr
3 Ankara Kız Lisesi'nin Bahçesi Otopark mı Yapılmaya Çalışılıyor? Lisenin 2006 yılındaki görünümü (Fotolar: Ankara Lisesi)

MMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bir basın açıklaması yaparak, Türkiye’de modernleşme projesinin örnek öğrenim mekanlarından biri olarak nitelendirdiği Ankara Kız Lisesi bahçesinin de pek çok tarihi miras gibi katledilmeye başlandığı uyarısında bulundu.

Lisenin eğitim hayatına Cumhuriyet’in ilanından onsekiz gün önce, 11 Ekim 1923 yılında başladığının ve 1930 yılında genç kızlar için yeterli alt yapıyı sağlanmak üzere yeni ve modern bir binanın inşası ile bugünkü eğitim olanaklarına kavuştuğunun hatırlatıldığı açıklama şöyle devam ediyor:

"Ankara Kız Lisesi, ünlü mimar Ernst Arnold Egli (1893-1974) tarafından 1930 yılında tasarlanmıştır. Okulun arkasında bulunan büyük bahçe, okul ve etrafındaki diğer eğitim ve kültür yapıları ile bir bağlantı oluşturmaktadır. Bu binanın ailelerinden ayrılan genç kızlar için düşünülen ana kucağı şeklinde tasarlanmış bahçesinin, 70 yıllık ağaçlarının rant uğruna katledilmesini esefle kınıyoruz. Bu bahçenin katli ile okulun civardaki diğer eğitim binaları ve kültür yapıları ile olan ilişkisi resmen kopmaktadır. Eğitim yapılarımızın birer rant aracı haline getirilerek Cumhuriyetin ilk yıllarında büyük ideallerle kurulmuş olan altyapılarının yok edilmesine müsaade eden yetkilileri kınıyoruz.Bugün pek çok okul yapımızın bahçesi bulunmamakta, öğrencilerimiz, çocuklarımız egzoz dumanları içerisinde asfalt kaplı, beton kaplı bahçelerde araçlar ortasında eğitim görmeye çalışmaktadırlar. Eğitimi bir ticari araç olarak görerek her türlü eğitim araçlarını ranta çevirmeye çalışan “girişimci ruhlu yetkililerin” ellerini kamusal alanlardan çekerek özel sektöre yönelmelerini tavsiye ediyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-kiz-lisesinin-bahcesi-otopark-mi-yapilmaya-calisiliyor_56006.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • Hayatımın en güzel 6 senesini orda geçirdim ve hasta yakınlarına ziyaretlerine gelenler için kolaylık sağladığını düşünüyorum. YANITLA
  • bence gayet normal orada otopark sıkıntısı. hastaneye gelen hasta yakınları çile çekiyor YANITLA
  • Ankara nın göbeğinde numune hastanesinin hemen yanındaki Ankara Lisesinin bahçesi gerçekten otopark olarak kullanılıyor. Az önce şahit oldum. Bir taraftan öğrenciler okula gelirken, bir taraftan araçlar park için yer arıyor okul bahçesinde...Hayat bilgisi dizisindeki gibi aynı.. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!