Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattında En Düşük Teklif CNR Changchun'dan Geldi

Ankara-Konya Yüksek Hızlı Demiryolu Hattının Genişletilmesi Projesi kapsamında, 7 yıllık bakım-onarım ve temizleme hizmetleri ile çok yüksek hızlı 6 tren seti ve bir simülatör setinin teminine ilişkin ihalede en düşük telifin 263 milyon 510 bin 757,86 dolar ile Çin firması CNR Changchun'dan geldiği bildirildi.

yapi.com.tr / AA
Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren Hattında En Düşük Teklif CNR Changchun'dan Geldi

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'ndan (TCDD) yapılan yazılı açıklamada, iki defa projenin ertelenmesini müteakip Ankara-Konya Yüksek Hızlı Demiryolu Hattının Genişletilmesi Projesi kapsamında, yüzde 5 yedekleri ve 7 yıllık bakım-onarım ve temizleme hizmetleri ile çok hızlı 6 tren seti ve 1 simülatör setinin temini işine ilişkin ihalenin dün gerçekleştirildiği kaydedildi.
     
4 katılımcının iştirak ettiği ihalede en düşük teklifin 263 milyon 510 bin 757,86 dolar ile Çin firması CNR Changchun'dan geldiği belirtilen açıklamada, diğer firmalardan Siemens'in 318 milyon 380 bin 133,50 dolar, Bombardier-Ansaldo JV'nin 412 milyon 159 bin 410 dolar, Alstom'un da 505 milyon 516 bin 741,60 dolar teklif verdiği ifade edildi.

Açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

''İhaleye en düşük fiyatı vererek birinci olan CNR Changchun firması, çok yüksek hızlı tren konusundaki iddiasını bu projede de gözler önüne sermektedir. Avrupalı rakiplerini milyonlarca dolar geride bırakan Çinli CNR Changchun firmasının dünyada en yüksek teknolojiyle en çok üretimi yapabilen yüksek kalitede tesislerinde Türkiye'nin en yeni hızlı trenlerinin, İdarenin tüm ihtiyaçları karşılanarak, üretilmesi bekleniyor.

Araçları Avustralya'dan Yeni Zellanda'ya pek çok ülkede halen işletmede olan ve bu son ihalede en yakın rakibiyle arasındaki 54 milyon 869 bin 375,64 dolarlık fiyat avantajı ile Türkiye'nin çıkarlarını gözeterek, ülkemize duyduğu samimiyet açıkça görülen CNR Changchun yetkileri, en son standartları ülkemize taşımaktan memnuniyet duyacaklarını belirterek, ISO, UIC ve TSI standartlarına uygun üretimleriyle bir kez daha bir projeyi başarıyla tamamlayacaklarının altını çizmektedir. Türkiye şimdi bu projenin değerlendirmesinin bir an önce bitmesini ve yeni trenlerini bir an önce teslim almayı bekliyor''.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-konya-yuksek-hizli-tren-hattinda-en-dusuk-teklif-cnr-changchundan-geldi_102960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!