Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara Metro İnşaatının AŞTİ- Çayyolu Hattı, Yüzde 90 Oranında Tamamlandı

Ankara’da raylı sistemi yaygınlaştırma çabaları, 3 hatta yürütülen çalışmalarla devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürl

Zamanb>Ankara’da raylı sistemi yaygınlaştırma çabaları, 3 hatta yürütülen çalışmalarla devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre metro çalışmaları, AŞTİ—Çayyolu hattında yüzde 90, Batıkent—Sincan—Törekent hattında yüzde 68 oranında tamamlandı. Ulus—Keçiören hattının ise sadece yüzde 10’u tamamlanabildi. EGO yetkilileri, ödenek sıkıntısı yaşanmazsa 3 hattın da öngörülen zamanlarda tamamlanacağını ifade etti. Yapımına Eylül 2002’de başlanan ve yüzde 90 oranında tamamlanan AŞTİ—Çayyolu metrosunun toplam uzunluğu 9 bin 300 metre. AŞTİ’den başlayıp Ümitköy’e kadar uzanan hatta, Söğütözü, MTA, ODTÜ, Bilkent, Köy Hizmetleri, Beytepe ve Ümitköy olmak üzere 7 istasyon bulunuyor.

Yapımına 2001 yılının Şubat ayında başlanan Batıkent—Sincan metro hattının toplam uzunluğu 15 bin 629 metre. 15 istasyondan oluşacak hatta iki istasyon arası uzaklık ortalama bin 165 metre. Batıkent metrosunun uzantısı olan Sincan metrosu, sırasıyla Batıkent merkez, Mesa Sitesi, Botanik, İstanbul Yolu, Eryaman1, Eryaman 2, Devlet Mahallesi, Fatih, Gaziosman Paşa, Törekent ve Organize Sanayi istasyonlarından oluşuyor. Hattın şu ana kadar yüzde 68’i tamamlandı.

Başkentin nüfus yoğunluğu en fazla olan ilçelerinden Keçiören—Ulus metro hattının toplam uzunluğu 10 bin 257 metre. Ulus’ta başlayan hat, ASKİ, Dışkapı, Meteoroloji, Belediye, Mecidiye, Kuyubaşı, Dutluk ve Gazino olmak üzere 9 istasyondan oluşuyor. Ulus—Keçiören hattının sadece yüzde 10’u tamamlandı.

Ankara’daki metro hatları içinde en kısa mesafeye sahip olan Kızılay—Söğütözü hattının toplam uzunluğu 3 bin 106 metre. AŞTİ’den gelen yolcuları Ümitköy ve Kızılay istikametlerine taşıyacak olan hat, Söğütözü, Milli Kütüphane, Necatibey ve Kızılay istasyonlarından oluşuyor. Hat, yüzde 40 oranında tamamlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-metro-insaatinin-asti--cayyolu-hatti-yuzde-90-oraninda-tamamlandi_22263.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!