Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ankara Sevgisi mi, Rant Heyecanı mı?

Orta Doğu Teknik Üniversitesi içinden geçirilmek istenen yol, üç yıl sonra Sabah Gazetesi Ankara eki aracılığıyla tekrar gündemde. Ankara Ticaret Odası (ATO) başkanı Salih Bezci, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve Ankara Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı (AGSD) Canip Karakuş, Sabah Ankara'ya yaptıkları açıklamalarla ODTÜ

bianet.org
2


Orta Doğu Teknik Üniversitesi içinden geçirilmek istenen yol, üç yıl sonra Sabah Gazetesi Ankara eki aracılığıyla tekrar gündemde. Sabah Gazetesi Ankara eki, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in 2008 yılında yaptığı açıklamaları üzerine çok tartışılan "ODTÜ içerisinden geçirilecek yol" konusunu beş gün art arda yaptığı haberlerle tekrar gündeme taşıdı. Ankara Ticaret Odası (ATO) başkanı Salih Bezci, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve Ankara Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı (AGSD) Canip Karakuş, Sabah Ankara'ya yaptıkları açıklamalarla ODTÜ içerisinden geçirilecek yolun Eskişehir yolunu rahatlatacağı yönünde beyanlarda bulundular.

22 Temmuz'da açıklama yapan ATO başkanı Salih Bezci, Eskişehir yolundaki trafik yükünün hafifletilmesi için ODTÜ bağlantılı ikinci ana arterin açılmasının zorunluluk olduğunu belirtti. ATO başkanının açıklamasının hemen ardından ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise 23 Temmuz'da "ODTÜ'nün bu tür çalışmalara bugüne kadar hep muhalefet ettiğini" hatırlatarak "Ankara'nın gelişimini hiçbir kişi ya da kurum engellememeli" şeklinde konuştu. AGSD Başkanı Canip Karakuş da Bezci ve Özdebir'le aynı fikri paylaştığını 24 Temmuz'da "Trafiğin rahatlaması için ODTÜ'den yol geçmesi şart. Ankara, bunu fazlası ile hak ediyor" diyerek belirtti.

Sabah Gazetesi Ankara ekinin 25 Temmuz tarihli haberine göre ise Eymir Gölü'nün "halka açılması" ve park yapılması ile ilgili görüşmeleri ağustos ayı belediye meclisinde konuşulacak. ODTÜ içerisinden geçirilmesi planlanan yol da aynı toplantıda gündeme gelebilir.

Gökçek: "Bu iş çok uzadı"

Sabah Ankara'nın 26 Temmuz Salı günü Melih Gökçek'le yaptığı röportajda ise Gökçek'e ATO, ASO ve AGSD başkanlarının açıklamaları hatırlatılarak yol yapımı ile ilgili düşüncesi soruldu. Gökçek; "ATO, ASO ve AGSD başkanları yüzde 100 haklılar. Çünkü onlar Ankara'da yaşıyor ve Ankara'nın çıkarlarını savunan kuruluşların yöneticileri. Umarım ki bundan sonra ODTÜ yetkilileri ideolojik bir tavır içerisinde girmez ve planın bitmesini müteakip hemen yol yapımına başlarız."

Ağustos ayı belediye meclisinde ODTÜ'nün 1/5000lik uygulama imar planını görüşeceklerini belirten Gökçek: "Bu iş çok uzadı. Herkese bilirkişilik yapan, herkese akıl dağıtan ODTÜ Mimarlık Fakültesi, bir ODTÜ'nün planını hazırlayamadı." şeklinde konuştu."Eymir Gölü Rantçıların İştahını Kabartıyor"

ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Mezunu, Yüksek Şehir Planlamacısı, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Metin Şenbil, bianet'e yaptığı açıklamada ODTÜ'nün bu zamana kadar imar planı olmadığını, Melih Gökçek'in dört-beş sene evvel "ruhsatı yok, bu binaları yıkacağım" demesinden sonra ODTÜ'nün geç kaldığı imar planı çalışmalarını başlattığını belirtti. İmar planı onay kararının belediye meclisi ve büyükşehir belediyesinde olduğunu, ancak ODTÜ arazisine, doğal sit alanları içerdiği için Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayı olmadan dokunulamayacağını da hatırlatan Şenbil şöyle konuştu:

"ODTÜ kıskaç altına alınmaya çalışılıyor. Eymir Gölü'nü belediyeye vermesi veya ODTÜ içerisinden Eskişehir yoluna paralel yeni bir yola sessiz kalması için ODTÜ sıkıştırılıyor. Eymir Gölü Ankara'daki rantçıların iştahını kabartan bir bölgedir. Amaç imar planındaki yüzde 40'lık düzenleme ortaklık payıyla Eymir Gölü ve çevresini ele geçirmek. Yapmayı amaçladıkları şeyin hiçbir yasal dayanağı yok. Böyle önemli bir konunun öğrencilerin okulda olmadığı tatil zamanına denk getirilmesi ise manidar."

Eskişehir yolunu rahatlatmak için planlanan yolun trafiği hafifletmeye yetmeyeceğini ekleyen Şenbil, 6 aylık metrobüs çalışmasıyla Eskişehir yolunun yükünün azaltılabileceği kanısında.

"Çözüm, raylı sistemle toplu taşıma"

ODTÜ yolunun trafiği rahatlatmayacağını, ancak raylı toplu taşıma sistemiyle Eskişehir yolunun yoğunluğunun azaltılabileceğini düşünen Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sarıaltun ise bianet'e şunları söyledi:

"Melih Bey (Gökçek) ara ara bu konuyu gündeme getirmekten hoşlanıyor sanıyorum, ATO başkanının yaptığı da Melih Bey'den önce kamuoyunu konuya hazırlamaktır. Ankara 16-17 yıldır bitirilemeyen metro hattının cezasını çekiyor. ODTÜ yolu kesinlikle trafiği rahatlatmaz. O bölgede bir sürü alışveriş merkezi yapıldı. Toplu taşıma sistemiyle insanların özel araçlarını evlerinde bırakıp alışveriş yapmaya gitmelerinin sağlanabilmesi gerekiyor."

Eymir Gölü ve ODTÜ ormanlarının Ankara için vazgeçilmez olduğunu da ifade eden Sarıaltun, Ankara'nın o kirli havasında ODTÜ ormanları olmaksızın nefes almanın imkânsız olduğunu belirtti. Yalnızca ODTÜlüler'in değil Ankara'da yaşayan herkesin ODTÜ'ye ve ormanlarına sahip çıkması gerektiğini sözlerine ekledi.

ODTÜ: "Yol, 18 yıl önce verildi; tünel uygulamalarını destekliyoruz"

ODTÜ'den konuya ilişkin 22 Temmuz'da yapılan açıklamada, Eskişehir yoluyla Konya yolunu bağlayan ve Anadolu Bulvarı'nın devamı mahiyetindeki yolun 1993 yılında Karayolları'na terk edildiği, 18 yılda bu alanla ilgili bir çalışma yapılmamasından ODTÜ'nün sorumlu olmadığı belirtildi. Açıklamada, Çetin Emeç Bulvarı ile Angora Bulvarı'nı birbirine bağlayacak bir projenin ODTÜ'yle paylaşılmadığı belirtilerek, ODTÜ'nün "doğal ve arkeolojik sit alanları ile orman olarak tescil edilmiş alanları tahrip etmeden yapılacak tünel uygulamalarını" desteklediği ifade edildi.

"ODTÜ Yol Olmasın" İmza Kampanyası

ATO başkanı Bezci'nin Ankara'daki Armada, Panora gibi büyük alışveriş merkezlerinin de yatırımcısı ve proje müellifi olduğunu belirten ve ODTÜ arazisinin "ranta karşı korunması" gerektiğini düşünen bir grup öğrenci, öğretim görevlisi ve mühendis imza kampanyası başlattı. Sosyal medya üzerinden başlayan "ODTÜ Yol Olmasın" imza kampanyası http://imza.la/odtu-yol-olmasin adresinden yürütülüyor.

ETİKETLER: kurum proje kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-sevgisi-mi-rant-heyecani-mi_88521.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • mevcut hükümet, akıl almaz şekilde yapılaşma ve müteahhit kafasıyla her gördüğü boşluğu doldurma hevesinde. ekonomiyi canlı tutabileceği yegane alan inşaat kaldı çünkü. bu alandaki rantçıları doyuramazsa kendi varlığı tehlikeye girecek. ne yazık ki inşaat sektörünü de altyapı değil, kısa vadeli, geleceği enkaz yatırımlara yönlendiriyorlar. anadolu 10-20 yıla mahvedilmiş bir doğanın intikamına sahne olacak. YANITLA
  • ODTÜ Yol Olmasın YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Inspira Serisi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!