Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara, Silikon Vadisi'ne Kavuşuyor

Bilkent Holding ve Bilkent Üniversitesi işbirliğiyle kurulacak olan bilim ve teknoloji parkı Ankara Cyberpark inşaatı için aralarında Akfen, Mesa,

Dünyab>Bilkent Holding ve Bilkent Üniversitesi işbirliğiyle kurulacak olan bilim ve teknoloji parkı Ankara Cyberpark inşaatı için aralarında Akfen, Mesa, Ahsel, Oyak, Koçoğlu gibi firmaların bulunduğu 13 firma teklif getirdi. Bilkent Üniversitesi kampus alanı içerisinde 55 hektardan büyük bir alan üzerine kurulacak Cyberpark için, ilk etapta 20 bin metrekarelik inşaat için ihaleye çıkıldı.
Ankara'nın Silikon Vadisi olması hedeflenen Ankara Cyberpark'ın ilk etap binalarını içeren Cyberplaza'nın inşaat ihalesine Öztaş İnşaat, Akfen İnşaat, Yenigün İnşaat-Kulak İnşaat konsorsiyumu, Haşemoğlu İnşaat, Baytur İnşaat, Mesa Mesken Sanayi AŞ, Koçoğlu İnşaat-Peker İnşaat konsorsiyumu, Ahsel İnşaat, Oyak İnşaat, Yeni Teknik Yapı İnşaat, Koray Yapı Endüstrisi ve Ticaret AŞ, EMT Erimtan Müşavirlik ve Taşyapı İnşaat-Tekser İnşaat konsonsiyumları teklif getirdi. İhalenin ön değerlendirmesi sonucunda elenen firma olmazken, ihale sonucu detaylı değerlendirme sonucunda belli olacak.

Ankara Cyberpark'ın kurulacağı bölgeye 10 yıllık gelişme süresi sonunda yapılması hedeflenen toplam kapalı alan, "endüstriyel depolama ve ofis alanı" dahil toplam 200 bin metrekarenin üzerinde. Yine bu gelişme süresi sonucunda Ankara Cyberpark'ta, 400'ün üzerinde şirket ve 10 binin üzerinde nitelikli yazılım geliştirme ve AR-GE personelinin faaliyet göstermesi ve ileri teknolojiler alanında yıllık 1 milyar dolar yerli katma değer yaratılması hedefleniyor. Ankara Cyberpark'ta yazılım ağırlıklı olmak üzere bilişim sektöründe yaratılan yerli katma değerin yüzde 9'unun üretilmesi öngörülüyor.

Yıllık 100 milyon dolar ihracat katkısı

Uluslararası alanda saygın bir marka olması hedeflenen Ankara Cyberpark'ın sağlayacağı ithalat ikamesi avantajı dışında yaklaşık 10 yıllık yatırım süresi sonunda Türkiye'ye yılda 100 milyon USD'nin üzerinde bir ihracat katkısı sağlaması da amaçlanıyor. Cyberpark bilimsel araştırmaların teknolojik ürünlere dönüştürülmesi ve beyin göçünün önlenmesi yoluyla Türkiye'nin ekonomik ve bilimsel gelişimine büyük katkıda bulunacak.

Ankara Cyberpark'ta, yeni ve ileri teknolojilerin geliştirilmesine yönelik projelerini hayata geçirmek isteyen kişi ve kurumların, bu alandaki çalışmaları teşvik etmek amacıyla verilen ulusal ve uluslararası fonlara erişimini kolaylaştıracak bir danışmanlık birimi kurulacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankara-silikon-vadisine-kavusuyor_3788.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!