Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ankara’nın Bütçe Maratonu Başlıyor

Büyükşehir Belediyesi, ASKİ, ve EGO’nun yanı sıra ilçe belediyelerinin 2011 yılı performans programlarının ve mali yılı bütçelerinin görüşüleceği Büyükşehir Belediye Meclisi önceki gün başladı. Bütçe maratonu 20 gün sürecek.

Hürriyet Ankara
Ankara’nın Bütçe Maratonu Başlıyor

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Ankara’nın, eğlence, termal, kongre ve sağlık turizminin yanı sıra, inanç turizmi açısından da geliştirilmesi gündeme geldi. Bu kapsamda, Hıdırlıktepe’de yürütülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında, bölgeye konut ve işyerlerinin yanı sıra dev bir müze ve cami inşa edilmesi kararlaştırıldı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısı, hafta başında belediyenin hizmet binasında gerçekleştirildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) Genel Müdürlüğü ve EGO Genel Müdürlüğü’nün 2011 yılı performans programlarının ve mali yılı bütçelerinin görüşüleceği kasım ayı toplantısı 20 gün sürecek.

Doğaya zarar verenlere ceza

Gölbaşı sınırlarında faaliyet gösteren ve bir süre önce Yurtbeyli bölgesindeki Taşçılar Sitesi’ne taşınan andezit taşı fabrikaları da eleştiri konusu oldu. CHP’li Meclis üyesi İsa Hayırlı, verdiği önergede, fabrikaların katı ve sıvı atıklarının, doğayı tahrip ettiğini belirtti. Hayırlı’nın önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Molozları gelişigüzel boş alanlara atmaktalar. Taş kesmekte kullanılan suyun oluşturduğu tozlu çamur atıkları, kendi alanlarında deşarj etmeleri gerekirken, gelişigüzel doğaya salıyorlar. Atıklar, Yurtbeyli Vadisi’ni takiben Mogan Gölü’ne ulaşmaktadır. Böylece Mogan Gölü’ndeki canlı yapısı ve doğal hayat tahrip edilmektedir. Bu işletmeler hakkında gerekli önlemlerin alınarak, yaptırımların uygulanmasını arz ve talep ederiz” dedi.

Önergeyi destekleyen Gökçek, “Bu konuda ASKİ Genel Müdürlüğü’ne dün kendim talimat verdim. Buraların çok sıkı takibe alınmasını istedim. İşletmelere hem çevre hem de zabıta cezaları yazılması talimatı verdim” dedi.

İnanç turizmi atılımı

Toplantıda, ayrıca, Belediye Meclisi Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez ve AKP Grup Başkanı Ayhan Yılmaz, Ankara’da inanç turizminin geliştirilmesine ilişkin bir önerge verdi. Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilen önergede şöyle denildi:

“Ankara’da, Disneyland ve Hayvanat Bahçesi projeleri ile eğlence turizmi, sıcak su kaplıcaları ile termal ve kongre turizmi geliştirilmeye çalışılıyor. İnanç ve tarih turizmi de en az bunlar kadar önemli. Bu kapsamda Hacı Bayram Camii ve çevresindeki düzenlemeler devam ediyor. Bu noktada, Hıdırlıktepe’de, kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılacak konut ve işyerlerinin yanında dev bir müze ve cami inşaası, Belediye Meclisi’mizde daha önce kararlaştırılan Ferman Müzesi ile tarihteki kahramanların kıyafet ve silahlarının sergileneceği Kahramanlar Müzesi’nin inşası, inanç turizmini destekleyecektir. Ayrıca teknik heyetin belirleyeceği diğer müze çeşitlerini kapsayan bir müzenin yapımı noktasında, üniversiteler ve yurtdışı ile işbirliği yapılması konusunda gerekli girişimlerin yapılmasını teklif ederiz”

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaranin-butce-maratonu-basliyor_83734.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!