Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Ankara'nın EXPO ve Bilişim Vadisi Konusunda da İddialı Olmasını İstiyoruz''

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, geçtiğimiz yıl 120 proje içinden uygun olan 17 projeye destek verdiklerini, 2011 yılında daha çok projeye destek olacaklarını söyledi.

yapi.com.tr / AA
''Ankara'nın EXPO ve Bilişim Vadisi Konusunda da İddialı Olmasını İstiyoruz''

STRONG>Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı, Temmuz ayından itibaren ajansın kuruluş çalışmalarının başladığını, Ekim ayının sonunda da ekipleri istihdam ederek görevlerine başladıklarını söyledi.

Bu süreç içerisinde kumsallaşma çalışmalarını tamamlamaya çalıştıklarını, 150 ziyaret gerçekleştirdiklerini, Ankara bölge planı kapsamında ilçelere gittiklerini, Ankara'nın sorunları, öncelikleri ve problemleri ile ilgili çalışmalar yaptıklarını dile getiren Balcı, şöyle konuştu:

''Bundan sonra Ankara'da 2013 yılına kadar yapılacakların yol haritasını çiziyoruz, bu amaçla Kızılcahamam'dayız. Ankara'da hangi sektörler nasıl desteklenir bu konudaki sorunlara cevap bulmuş olacağız. Ankara'nın öncelikleri olacak diğer illerden farklılıkları var. İstanbul ve İzmir ile belli konularda yarışıyor, eğitim ve sağlık sektörleri yanında savunma gibi sektörler yanında Sayın Valimizin göreve başlaması ile birlikte turizm gibi sektörleri destekliyor olacağız.

Geçen yıl 120 proje içerisinden uygun olan 17 projeye destek verdik. 2011 yılında daha geniş projelere destek olacağız. Merkezi sistem, yerel yönetimler, özel idareler, sanayi ve ticaret odalarından aldığımız paralar ile ajansın bütçesi oluşuyor. Yalnız yerel yönetimlerin içerisinde bulunduğu mali durum nedeni ile sıkıntılar olabiliyor. Son çıkan Torba Yasa ile yerel yönetimlerin borçlarının yapılanması ile ajansa yapılacak ödemelerin de düzeleceğini umuyoruz.''

Kalkınma Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Lale ise Ankara'da kendini yenilemek isteyen, Ankara'ya katkı sağlamak isteyen projelere destek sağlayacaklarını söyledi. Lale, bir şehrin kalkınması için iddialı olunması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

''Ankara bu anlamda iddialı bir şehir, EXPO ve Bilişim Vadisi konusunda da iddialı olmasını istiyoruz. Bu Ankara'nın hak ettiği bir projedir, bilişim vadisinin bu bölgede oluşabilmesi için Ankara uygundur. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, tekno girişim sermaye desteği noktasında 180 civarında girişimciye 300 bin liraya yakın destek verdi. Bu girişimcilerin yarıdan fazlasını Ankara'dan başvuranlar oluşturuyor. Ankara bilişim ve yenilikte ön planda olan bir şehirdir.''

Tema olarak diyoruz ki, 'Ankara Geleceğini Arıyor'. Ankara'nın akil insanları olarak ufku açık insanlar olarak, Ankara'nın 10 yıl, 50 yıl, 100 yıl sonrasını hayal etmeliyiz, şehirlerin markalaşması hem kentsel, hem bölgesel ve hem de ülke kalkınmasının en önemli araçlarından biri haline gelmiştir. Bunun önemini kavramaya başlayan tüm ülkelerde ön plana çıkma yarışı başlamıştır. Almanya'da Berlin, Avusturya'da Viyana, Rusya'da Moskova, İspanya'da Madrid şehirleri Ankara gibi denizle bağlantısı olmayan kara şehirleridir. Bunların hepsi gelişmişlik ve zenginlikte Ankara'nın önündedirler. Biz bugün burada bunları sorgulayalım, bunları konuşalım, hedef büyütelim''.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaranin-expo-ve-bilisim-vadisi-konusunda-da-iddiali-olmasini-istiyoruz_85990.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!