Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Kent İçi Raylı Sistemlere...

Ankara'ya 4 Yeni Raylı Sistem

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Aydınlıkevler-Siteler-Kuyubaşı- Havaalanı Hattı, Etlik Hastanesi-Forum Ankara Hattı, Dikimevi-Mamak Hattı ve Söğütözü-ODTÜ Hattı hükümet programına alındı” dedi.

yapi.com.tr
Ankara'ya 4 Yeni Raylı Sistem

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) gerçekleştirdiği “Dünya Şehircilik Günü ve Başkent'in Geleceği” temalı konferansa katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, öğrenciler ve diğer davetlilerin katıldığı konferansta bazı açıklamalar yapan Başkan Tuna, 70'li yıllardan itibaren hızlanarak süregelen göç olgusunun yarattığı gecekondulaşma ve çarpık yapılaşmayla ilgili konuşarak, bu sürecin rant odaklı şehirleşmeye kadar vardığını söyoedi.

"Ranta geçit yok"
İmar planları konusunda ilçe belediyelerinin sadece görüş ve teklif verme imkanı olduğunu dile getiren Başkan Tuna, “Göreve geldikten sonra rant esaslı emsal artışları ölmüştür. İzin vermeyeceğiz. Şunu söylemek istiyorum; öyle sıkıntılı yerler var ki, dubleks konutların olduğu alanlarda, bazı parsellerde 20-30 katlı binalar çıkmış. Vatandaş şehrin merkezinden uzak, sakin, bahçeli bir evim olsun istemiş ancak hemen yanında devasa bloklar. Bu hak mı, adalet mi?” dedi.

Mahalle kültürünün önemi
İnsan odaklı şehirleşmenin önemine vurgu yapan Başkan Tuna, mahalle kültürünün önemine şu sözlerle değindi;

“Mahalle kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor. Mahallelerimizde kimse kimseyi tanımıyor. Mahalle kültürü olacak ki insanlar birbirleriyle sosyal iletişim kursun. Bu yok olunca gençlerdeki internet bağımlılığı gibi muhtelif sıkıntılar bundan kaynaklanıyor.”

Ulaştırmada önceli raylı sistemlerde
Nüfus artışı ve göçün dikkate alınarak Başkent’te raylı sistemlerin yaygınlaştırılmasının önemli olduğunusöyleyen Başkan Tuna, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile de raylı sistemler konusunda görüştüm. Aydınlıkevler-Siteler-Kuyubaşı- Havaalanı Hattı, Etlik Hastanesi-Forum Ankara Hattı, Dikimevi-Mamak Hattı ve Söğütözü-ODTÜ Hattı hükümet programına alındı” diye konuştu.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaraya-4-yeni-rayli-sistem_168485.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!