Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ankara’ya Yapılacak Kavşaklara Şehir Plancıları Engeli

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Eser Ata, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kentin merkezi bölgelerine yapmak için karar aldığı 6 adet

Ticaretb>Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Eser Ata, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kentin merkezi bölgelerine yapmak için karar aldığı 6 adet katlı kavşağa, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı 6 meslek odası olarak dava açtıklarını söyledi.

Ata, İnşaat Mühendisleri Odası’nda, Çevre Mühendisleri, Harita ve Kadastro Mühendisleri, İnşaat Mühendisleri, Makine Mühendisleri ile Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odalarının Ankara Şubeleri adına bir basın açıklaması yaptı.

Dava konusu edilen katlı kavşakların Ankara Ulaşım Ana Planı’na aykırı olduğunu belirten Ata, yeni kavşakların yapımının bu yolları kullanan taşıt sayısını arttıracağını, diğer bir kavşakta da daha fazla tıkanıklığa yol açacağını kaydetti.

Söz konusu kavşaklar ile Sıhhiye ve Kızılay’daki taşıt trafiğinin daha da ağırlaşacağını ifade eden Ata, “Trilyonlarca lira harcanarak yapılacak olan dava konusu kavşaklar, yapılış amacı olan hızlı ve transit trafik akışını bile sağlayamayacaktır” dedi.

Ata, yapılacak katlı kavşaklar nedeniyle en fazla zararı yayaların göreceğini, katlı kavşakların yol açacağı trafik nedeniyle yayaların karşıdan karşıya geçmelerinin güçleşeceğini ve can güvenliklerinin ortadan kalkacağını savundu.

Ata, şunları kaydetti:

“Yapılacak kavşaklarla kentin dokusu biraz daha bozulacak, kentin yaşanabilirliği azalacaktır. Sözde hızlı trafik için yapılacak bu kavşaklar için yine vergilerimizle yarattığımız trilyonlarca liralık kamu kaynağı savurganca harcanacaktır. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i akla ve bilime uymaya, saygı göstermeye çağırıyoruz.”

KAMPANYA

Ata, girişimlerinin yalnızca dava açma aşamasında kalmayacağını, önümüzdeki günlerde toplumu bilinçlendirmeye yönelik bir de kampanya başlatacaklarını bildirdi.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Gülten Kubin de tepkilerinin, odaların Melih Gökçek’e kişisel bir tepkisi olmadığını söyledi.

Bir gazetecinin Akay Kavşağı ve Kent Mahkemeleri ile ilgili sorusu üzerine de Kubin, “Akay Kavşağı ile ilgili olarak açılan dava 5 yıl sonra sonuçlandı. Hukuki açıdan yanlış olduğuna karar verildi ancak dönüşü olmayan bir noktada olduğu söyleniyor. Kent mahkemelerini yıllardır savunuyoruz. Kente karşı suç kavramı tartışılması ve çözülmesi gereken bir konu. Çankaya Belediye Başkanı Haydar Yılmaz’ın Kent Mahkemeleri ile ilgili önerisini olumlu karşılıyoruz” dedi.

Eser Ata da kavşaklara alternatif bir önerilerinin olup olmadığı şeklindeki soruya karşılık, Ankara’nın, Ankara Ulaşım Planı ve Ulaşım Etüdü’nün bulunduğunu ve kendilerinin bunlara uyulmasını istediklerini belirtti.

Mimarlar Odası Başkanı Ayhan Çelik ise Ankara’nın her konuda iddiasını kaybeden bir başkent haline geldiğini savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ankaraya-yapilacak-kavsaklara-sehir-plancilari-engeli_5067.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!