Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antakya Kurtuluş Caddesi Yeniden Canlandırma Projesi

Antakya’nın tarih boyunca en önemli ulaşım eksenlerinden biri olan Kurtuluş Caddesi’nin rehabilitasyonu için hazırlanan proje tamamlandı. Ha

Yapı Dergisi/280
Antakya Kurtuluş Caddesi Yeniden Canlandırma Projesi

b>Antakya’nın tarih boyunca en önemli ulaşım eksenlerinden biri olan Kurtuluş Caddesi’nin rehabilitasyonu için hazırlanan proje tamamlandı.

Hatay’a Hizmet Vakfı Başkanı ve Hatay Valisi Abdülkadir Sarı’nın girişimiyle gündeme gelen proje, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Doç. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller’in yürütücülüğünde, Y. Mimar Tuğba Barlık, Mimar Ceren Emir, Mimar Nagihan Gök ve Mimar Erdem Ufuk’tan oluşan bir ekip tarafından hazırlandı. Projeye, Kurtuluş Caddesi’nin tarihçesinin hazırlanması kapsamında Mustafa Kemal Üniversitesi’nden Y. Doç. Dr. Mine Temiz de katkıda bulundu.

Kurtuluş Caddesi Yeniden Canlandırma Projesi’ne, 2004 yılının Temmuz ayında, cadde üzerinde yer alan, kültür varlığı olan veya olmayan bütün yapıların mevcut durumlarının belirlenmesiyle başlandı. Bu saptamalar sırasında Kurtuluş Caddesi’nin 800 metrelik bir bölümünü oluşturan 95 kültür varlığı yapı ile, 53 yeni yapı tek tek incelendi. Gözlem ve incelemeler sonunda elde edilen veriler, bilgisayar ortamında analiz paftalarına aktarıldı. Coğrafi Bilgi Sistemleri yardımıyla, “Access” veritabanında bulunan bilgilerin harita ortamına taşınmasıyla, Kurtuluş Caddesi üzerinde bulunan toplam 148 yapı için; “işlev”, “mülkiyet”, “yapım tekniği”, “malzeme”, “kat adedi”, “tescil durumu”, “korunmuşluk durumu”, “değişimler/bozulmalar” ve müdahale derecesi” analizleri yapıldı. Alanda yer alan binaların sorunları belirlendikten sonra, caddenin yeniden canlandırılmasına yönelik kararlar üzerinde çalışıldı. Binalara yöneltilecek müdahaleler “bakım”, “basit onarım”, “esaslı onarım” ana başlıkları altında ele alındı ve bölgenin yeniden canlandırılmasına yönelik sosyo-kültürel ağırlıklı yeni işlev önerileri geliştirildi.

Bölge Koruma Kurulu’nda görüşülen projenin uygulamasına, alanın Antakya Belediye Meclisi’nce “Özel Proje Alanı” ilan edilmesinin ardından başlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antakya-kurtulus-caddesi-yeniden-canlandirma-projesi_23479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!