Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Çanakkale'de Kruvaziyer Turizmi

Antalya Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi Tanıtıldı

Antalya sahillerinin gelecek yıllar için daha planlı kullanımını sağlamak ve kruvaziyer turzimi desteklemek amacıyla Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi'nin girişimleriyle başlatılan ''Antalya Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi'' tanıtım toplantısı, Manavgat'ın Side beldesinde yapıldı.

yapi.com.tr
Antalya Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi Tanıtıldı

STRONG>Antalya sahillerinin gelecek yıllar için daha planlı kullanımını sağlamak amacıyla Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi'nin girişimleriyle başlatılan ''Antalya Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi'' tanıtım toplantısı, Manavgat'ın Side beldesinde yapıldı.
    
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Hami Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, Antalya sahillerinin daha planlı şekille kullanılmasını sağlamak amacıyla yapılan tüm önerilerin yatırımcılar ve Bakanlıklarca dikkate alınacağını bildirdi. Antalya Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi'nin tanıtım toplantısındaki önerilerin, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın Antalya bölgesindeki çalışmalarına temel oluşturacağını belirten Yıldırım, planın bölgedeki Belediyeler ve Kamu Kurumları için yol gösterici nitelik taşıdığını kaydetti. Yıldırım, şöyle devam etti:
    
''İzmir ve Marmara bölgelerinde son derece hareketli olan ve yüksek turizm geliri getiren kruvaziyer turizmi Antalya bölgesinde yetersiz kalıyor. Kruvaziyer turizmi Antalya bölgesindeki yetersiz marina olanakları nedeniyle uygulanamamaktadır. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı olarak İzmit, İskenderun ve Samsun'da çalışmalarına başlanan 'Bütünleşik Kıyı Projeleri'ni dördüncü olarak Antalya'da da gerçekleştirmek istedik.''
    
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürü Osman İyimaya da, projenin plan aşamasında olduğunu, yapılacak çalışmalar öncesinde Antalya bölgesindeki kıyı şeridinde bulunan, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, turizm ve ticaret sektörlerindeki yatırımcıların ve kuruluşların taleplerinin değerlendirileceğini söyledi. İyimaya, Antalya kıyı alanlarındaki nüfus yoğunluğundan dolayı ortaya çıkan sorunların, bu proje ile çözülebileceğini bildirdi. 
     
AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak da, bölgedeki deniz ulaşımının ve limanların yetersizliğine dikkati çekerek, öncelikli ihtiyacın, bu sorunların giderilmesine yönelik planlama olduğunu kaydetti. Badak, şöyle konuştu:
    
''2015 yılında Antalya'ya 15 milyondan fazla turist bekliyoruz. 2016 yılında Antalya'da yapılacak Expo organizasyonunu 8 milyon civarında turist ziyaret edecek. 2020 yılında ise Antalya'yı ziyaret edecek turist sayısı 20 milyonu aşabilecek. Turistlerin büyük çoğunluğu yaz döneminde Gazipaşa-Tekirova arasında konaklayıp, doğu-batı aksında seyahat etme ihtiyacı duyacak. Durum böyle iken bölgedeki kara taşımacılığına destek olacak, iyi planlanmış bir deniz taşımacılığına ihtiyaç var. Plan kapsamında olan 32 kıyı belediyesi 'Antalya Körfezi Deniz Ulaşımı Masası' kurmalı.''

Projenin getirisi ne olacak
    
Antalya Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi'ni üstlenen Belda Limited Şirketi temsilcisi Saffet Atik, proje çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kıyı alanlarındaki aşırı yerleşimden kaynaklanan sorunları dile getiren Atik, şunları kaydetti:
    
''Kıyı kesimlerindeki nüfus yoğunluğundan dolayı, bu bölgelerde turizm ve ticareti canlandıracak ve yığılmaları önleyecek nitelikte alt yapı, kara ve deniz ulaşımı, liman ve turistik tesislere ihtiyaç duyulmaktadır. Antalya Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi olgunlaşma aşamasında. Planda Antalya kıyı şeridinde bulunan bölgelerin ihtiyaçlarına yönelik önermeler bulunuyor. Ortaya koyduğumuz proje 6 ay gibi bir sürede hayata geçirilebilecek. Antalya bölgesi kıyı şeridinde bulunan yerleşim merkezleri karakteristik yapılarına uygun olarak değiştirilip, uygulama alanı bulacaktır. Antalya kıyı şeridinde yer alan yerleşim merkezlerinin baskın kullanım şekli turizmdir ve ne yazıktır ki Antalya'nın, Avrupa'daki turizm merkezlerindeki gibi bir Bütünleşik Kıyı Planı bulunmamaktadır. Antalya deniz ve yat turizminde bölgedeki liman, marina ve balıkçı barınaklarının kapasitesi konusunda yetersizdir. Bu proje, sorunları çözmede anahtar vazifesi görecek.''

Batı Sahili Yürüyüş Yolu ile Kentsel Dönüşüm Projesi Side'ye çağ atlatmıştı
    
Side Belediye Başkanı Kadir Uçar, deniz ulaşımının turizmdeki önemine değindi. Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi'nin Side için de önemli olduğunu ifade eden Uçar, şunları kaydetti:
    
''Beldemizde Batı Sahili Yürüyüş Yolu çalışması Türkiye'deki turizm sektörü için örnek oldu. Batı standartlarında gerçekleştirilen Batı Sahili Yürüyüş Yolu çalışması Side'ye çağ atlattı. Side'yi yıllardan beri olumsuz anlamda etkileyen planlama eksikliklerinden ve altyapı sorunlarından kurtarmak için yerel yönetim ve yatırımcı işbirliği bir zafer kazandı.
    
Kentsel Dönüşüm Projesi ile antik kentte de sorunları çözmeyi amaçladık. Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi'ne destek veriyoruz. Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi, bölgedeki üniversite, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, turizm yatırımcıları tarafından dikkatle ele alınmalı ve incelenmeli.''

Kruvaziyer turizm ve marinacılık geliştirilmeli
    
Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şube Müdürü Cüneyt Koşu, Türk turizminin daha da gelişmesi için Antalya'da kruvaziyer turizmi ve marinacılığın geliştirilmesini istedi. Kıyılarla ilgili Antalya'nın bu talepleri göz önüne alınarak projenin yapılması gerektiğini ifade eden Koşu, ''Öncelikle bu plan dahilinde yıllardan beri beklediğimiz, Antalya marinası ve kruvaziyer limanı ile ilimiz sınırları içindeki balıkçı barınaklarıyla ilgili sıkıntılar var. Bölgemizde bulunan 1400 ticari yat ve günübirlik tur teknesinin karada bakımları için acil yer ihtiyacının karşılanması gereklidir. Antalya'da yeni marinalar yapılmalı, kruvaziyer turizmi geliştirilmeli'' dedi.
    
Koşu, Antalya ve ilçelerinde denizcilik ve kıyı sorunlarının 1 Temmuz Denizcilik ve kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında tartışılacağını sözlerine ekledi. (AA)

 

ETİKETLER: kurum proje
http://www.yapi.com.tr/haberler/antalya-butunlesik-kiyi-alanlari-projesi-tanitildi_79973.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!