Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya Kıyıları Yeniden Yapılandırılıyor

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Hamdi Yıldırım, kıyıların sınırlı, sunumu kıt kabul edilen ve korunması gereken doğal kaynaklardan olduğuna dikkati çekerek, ''Ancak aynı zamanda kıyı bölgelerimiz, gelişmenin yatırım taleplerinin yoğunlaştığı bölgelerdendir. Bugün ülkemizdeki iç göçe baktığımızda kırdan kente, doğudan batıya

Gazete Haber Türk
Antalya Kıyıları Yeniden Yapılandırılıyor

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından hazırlanmakta olan Antalya Bütünleşik Kıyı Alanları Projesi, Tarım İl Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda, ilgili kurum temsilcileri ve basına tanıtıldı. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Hamdi Yıldırım, toplantıda yaptığı konuşmada, kıyıların sınırlı, sunumu kıt kabul edilen ve korunması gereken doğal kaynaklardan olduğuna dikkati çekerek, ''Ancak aynı zamanda kıyı bölgelerimiz, gelişmenin yatırım taleplerinin yoğunlaştığı bölgelerdendir. Bugün ülkemizdeki iç göçe baktığımızda kırdan kente, doğudan batıya olduğu gibi iç bölgelerden de kıyı bölgelerimize göç yaşanmakta. Dolayısıyla kıyı bölgelerimizin doğru planlanmasının önemi bir kat daha artmaktadır'' dedi.

Kıyıların coğrafi konum itibarıyla sanayi, ulaştırma ve turizm yatırımları için de önemli çekim noktaları olduğunu hatırlatan Müsteşar Yardımcısı Yıldırım, şöyle konuştu:

''Bu sektörler arasında, genellikle kıyı bölgelerinde, sektörel çatışma yaşanır. Sektörler arasında mekanı kullanma nedeniyle ortaya çıkan çatışmanın yine mekanda uyumlaştırması için kıyı planlaması var. Uyumlaştırmayla kastedilen sadece yatırım kararlarını vermek değil, aynı zamanda sınırlı doğal kaynağın yani kıyının korunmasına yönelik tedbirleri de almaktır. Bu projenin amacı, kıyılarda bütüncül bakış açısını hakim kılmaktır. Yani her bir proje veya talep bazında inceleme yapmak yerine, uzun dönemli kıyıyı ardındaki iç bölgelerle değerlendiren, kıyı bölgesindeki diğer sektörlerin yatırım taleplerini değerlendiren, kıyıdaki doğal kaynağın korunması için alınacak tedbirleri belirleyen olması önemlidir. Bütün bunları bir arada değerlendirecek bir bakış açısına ihtiyaç var. Aslında bu bir anlayış değişikliğinin de ifadesi. Bakanlığımız daha önce İzmit Körfezi ve biraz daha geliştirerek İskenderun Körfezi için benzeri proje yaptı. Şimdi Antalya Körfezi için Mersin il sınırından Muğla il sınırına kadar böyle bir çalışmayı başlattık.''

Yıldırım, kıyı planlamasında koordinasyonun Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın yetkisinde olmasıyla birlikte uygulayıcı kurumların yerel yönetimler, yani İl Özel İdaresi ve belediyeler olduğunu belirtti. Yıldırım, ''Proje onaylarında Ulaştırma Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı ve Maliye Bakanlığı da yetkilidir. Proje, bölgede tarafların işbirliğiyle gerçekleştirilecek ve başarıya da ancak o şekilde ulaşacak bir projedir'' dedi.

Yıldırım, proje tamamlandıktan sonra bütün tarafların görüşüne sunulacağını sözlerine ekledi.

''Dünya EXPO Fuarı, projenin önemini artırdı''

AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak da, Dünya Expo Fuarı'nın 2016 yılında Antalya'da yapılacak olmasının bu planlamanın önemini bir kat daha artırdığını söyledi. Bu planlamanın birkaç ana konuya cevap vermesini beklediklerini kaydeden Badak, ''Biri, bizim uzun yıllardır konuşulan deniz ulaşımının altyapısını oluşturması. İkincisi, kruvazör limanın nereye yapılacağı sorusuna cevap vermesi. Yeni yat limanı ile balıkçı barınağının nereye yapılacağına kesin olarak cevap vermesini bekliyoruz'' dedi.

Badak, 2016 yılına kadar mutlaka Gazipaşa ilçesi ile Antalya arasında alternatif ulaşım imkanlarının bulunması gerektiğinin altını çizdi. Ulaştırma Bakanlığı'nın da bu planlamanın sonuçlarını beklediğini söyleyen Badak, ''Ulaştırma Bakanlığı'nın beklentisi, Gazipaşa ile Kemer arasında 10 duraklı bir deniz ulaşımının 2016'ya kadar başlatılması ve karayolundaki yükün bir kısmının yaz aylarında denize aktarılabilmesi'' dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/antalya-kiyilari-yeniden-yapilandiriliyor_74427.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!