Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya Sahil Bandındaki Binalar Tehlike Altında

Antalya sahil bandında yer alan falezlerde, dev dalgalar nedeniyle 4mm'lik kayma meydana geldiği açıklandı. İnşaat Mühendisleri Odası Başka

Zamanb>Antalya sahil bandında yer alan falezlerde, dev dalgalar nedeniyle 4mm'lik kayma meydana geldiği açıklandı.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kamuran Olcay, kaymalar nedeniyle falezlere sıfır yapılan binaların tehlike içinde olduğunu söyledi. Lara sahil bandında onlarca işyeri, otel ve çok katlı binalar bulunuyor.

Antalya'da dev dalgalar nedeniyle falezlerde meydana gelen 4 mm'lik kayma sahil bandında bulunan otel iş yeri ve mülk sahiplerini tedirgin ediyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisler Odası tarafından hazırlanan raporda kaymalar nedeniyle falezlere sıfır inşa edilen yapıların tehlike altında olduğunu ifade ediliyor. Aynı raporda dev dalgaların, kayaların özelliğine göre değişmekle birlikte, her yıl ortalama 3–4 mm'lik bir kayma meydana getirdiği belirtiliyor.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Kamuran Olcay da, dev dalgaların Lara sahil şeridinde 4 mm'lik kayma meydana getirdiğini doğruladı. Olcay, yetkililerin iyi bir çalışma yaparak, önlem almadığı taktirde falezlerin üzerinde bulunan ve inşaatına devam edilen yeni binaların tehlike içinde bulunduğunu aktardı.

Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın ise Sağlık Meslek Lisesi ile Özel İdare Binasının kolanlarında yaşanan patlamaların kayma ve çatlamaların en büyük göstergesi olduğunu ifade etti.

Sahil şeridine hemen hemen sıfır inşa edilen lüks oteller de tehlikeyi en fazla hissedenlerin başında geliyorlar. Kıyıya vuran dev dalgaların, otellerin camlarından içeriye müşterilerin bulunduğu bölüme kadar girdiği ifade ediliyor. Dalgaların zaman zaman sahil bandında bulunan yumuşak dev kayaları yerle bir edip ortasında kırıp denize indirdiği belirtiliyor.

Lara sahil bandında Fener ile Düden Şelalesinin aktığı alan arasında bulunan yerlerde 3 dev kayayı dalgaların ortadan kırıp denize dökmesi, tehlikenin ne boyutta olduğu gözler önüne seriyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalya-sahil-bandindaki-binalar-tehlike-altinda_15844.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!