Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Antalya'da 226 Orman Yangınında 2 Bin Hektar Kül Oldu

Antalya genelinde bu yıl çıkan 226 orman yangınında toplam 2 bin hektarlık alan zarar gördü. Önceki yıllarda Manavgat ve Adrasan'da çıkan orman yangınlarından sonra yapılan ağaçlandırma çalışmalarıyla ise bu alanlar yeniden yeşillendi.

yapi.com.tr
Antalya'da 226 Orman Yangınında 2 Bin Hektar Kül Oldu

Türkiye yüzölçümünün yüzde 28'i ormanlarla kaplıyken Antalya'da bu oran yüzde 56 civarında. Antalya'nın, çoğunluğunu kızılçam ormanlarının oluşturduğu 1 milyon 146 bin hektarlık orman varlığı bulunuyor. Kızılçam ormanlarının en büyük dezavantajı ise yangına karşı çok hassas olması.

226 orman yangını çıktı

Bu yıl Antalya'da çıkan orman yangını istatistiklerini de paylaşan Türk, 226 orman yangını çıktığını söyledi. Yangınlar sonucunda 2 bin hektarlık alanın zarar gördüğünü kaydeden Türk, “Yanan alanların ağaçlandırma çalışmasına ara vermeden başladık. Şubat sonunda bu çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz. Önce yangın alanını temizliyoruz. Akabinde o yöreye uygun topladığımız tohumları doğal yöntemlerle her metrekareye denk gelecek şekilde ekiyoruz. Eğer tohumla başarı elde edemeyeceğimiz yerler var ise oralara iş makineleriyle teraslar yapıp dikim yapıyoruz. Yeniden ağaçlandırma yaparken olası bir yangını daha dar bir alanda tutma adına yanan alanların rehabilitasyonu kapsamında yangına dirençli ağaç türleriyle çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle yol kenarlarına zakkum, harnup, servi, fıstık çamı dikiyoruz" diye konuştu.

Manavgat ve adrasan'da değişim fotoğraflara yansıdı

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'nün yanan ormanlık alanları yeniden ağaçlandırma çalışmasının iki başarılı örneği fotoğraf karelerine yansıdı. Antalya tarihinin en büyük orman yangını olarak gösterilen 2008 yılında Manavgat'ta çıkan yangında yaklaşık 10 bin hektarlık kızılçam ormanı kül oldu. Bu alanda yapılan çalışmalar sonrasında alan yeniden yeşillendi. Diğer büyük yangın ise Antalya'nın Kumluca ilçesindeki tatil merkezi Adrasan'da geçen yıl haziran ayında çıktı. Yangın sonrası bölgenin turizme peşkeş çekileceği iddia edilip kampanyalar başlatılmıştı. Yakın zamanda aynı açıdan çekilen fotoğraf karelerinde, alanın ekilen tohumlar ve teraslara dikilen fidanlar sonrasında yeşillendiği görüldü.

ETİKETLER: Antalya Yangın
http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyada-226-orman-yangininda-2-bin-hektar-kul-oldu_161359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!