Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antalya’ya Tünel Dopingi

Türk turizmin kalbinin attığı Antalya-Kemer güzergâhına duble yol dopingi yapıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü, 60 kilometrelik Antalya-Kemer-Tekirova yolunu duble hale getirirken, yoldaki keskin virajları yumuşatmak için de son teknoloji ile donatılan 3 tane önemli tünel yaptı. Turizmim sezonunda 50 bin araçlık yoğunluğa ulaşan Antalya-Kemer

Akşam Gazetesi
Antalya’ya Tünel Dopingi

Türk turizmin kalbinin attığı Antalya-Kemer güzergâhına duble yol dopingi yapıldı. Karayolları Genel Müdürlüğü, 60 kilometrelik Antalya-Kemer-Tekirova yolunu duble hale getirirken, yoldaki keskin virajları yumuşatmak için de son teknoloji ile donatılan 3 tane önemli tünel yaptı. Turizmim sezonunda 50 bin araçlık yoğunluğa ulaşan Antalya-Kemer arası seyahat süresi 45 dakikadan 20 dakikaya indi. Karayolları Genel Müdürlüğü, son rötuşları yapılan yolu turizm sezonuna yetiştirmek için harıl harıl çalışıyor.

Konuya yönelik olarak Akşam’a bilgi veren Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan, duble yol yapılan 59.5 kilometrelik Antalya-Kemer-Tekirova güzergahının önemine işaret ederek, sadece Kemer’de çok sayıda yerli turiste hizmet veren 500 tesis bulunduğunu kaydetti.

En önemli güzergah

Bu yolun, Antalya’nın batıya açılan kapısı olduğunu aktaran Turan, Kumluca, Finike, Olimpos ve Kaş-Kalkan gibi önemli turizm bölgelerine de ulaşımın kolaylaşacağını söyledi. Turan, bölgede çok sayıda antik kent, plaj, kamp, mağara ve mesire alanı bulunduğuna dikkat çekerek, ülke ekonomisinde önemli yer tutan sebze ve turunçgillerin üretim ve sevkıyatının da bu güzergah üzerinden yapıldığını söyledi.

50 bin araçlık yoğunluk

Antalya-Kemer yolunda trafik yoğunluğu 22 bin araç. Ancak yaz aylarında bu rakam 50 bin araca çıkıyor. Yolun tünellerle birlikte toplam maliyeti 110 milyon TL. Tüm proje MAKYOL tarafından 1 yıl gibi kısa sürede tamamladı. Yeni yol turizm sezonu trafiğine yetişecek.

Son teknolojiyle donatıldı

Turan, güzergahtaki virajları yok etmek için 2.5 kilometre uzunluğunda üç tane de önemli tünel inşa ettiklerini belirterek, “Bu yolda çok sayıda yerli ve yabancı turist seyahat ediyor. Türkiye’nin imajı açısından da önemli. Turistlerin de bu yolun yabancısı olması nedeniyle çok sayıda kaza oluyordu. Bu önlenecek” dedi. Turan, yol için büyük önemi bulunan tünelleri son teknolojideki ekipmanlarla donattıklarını aktararak, “Yol üzerinde 1.100 metrelik Orhan Büyükalp Tüneli, 332 metrelik Adnan Sezgin Tüneli ve 970 metrelik Altan Ayağ Tüneli yapıldı. Geliş istikametinde ise Çamdağ ve Akyarlar tünelleri hizmet veriyor. Bu tünellerde son teknoloji görüntüleme, araç sayım, olay algılama, yangın söndürme, havalandırma, aydınlatma ve trafik sistemleri bulunuyor” diye sözlerini tamamladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antalyaya-tunel-dopingi_77348.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!