Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antares’te Kârlı Artırım

Antares Alışveriş Merkezi’ne (AVM) bağlı iş kulesinin son iki katının uçuş hattını (mania hattını) aşarak uçuş güvenliğini olumsuz etkilediği ve kuleyle birlikte Antares konutlarının, alan inşaat sınırının 2 kat arttırılması yoluyla yapıldığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet Ankara
Antares’te Kârlı Artırım

İş kulesi ve konutları ile bir alışveriş ve yaşam merkezi olarak tasarlanan Antares AVM’nin kurulu olduğu arazi üzerindeki hukuki uyuşmazlıklar geçtiğimiz hafta Cumhuriyet Ankara’nın kapak konusu olmuştu. “Antares Alışveriş ve Yaşam Yıldızı” adını taşıyan merkezin hemen yanında yükselen iş kulesinin ve arka tarafındaki Antares konutlarının sorunlu olduğu ortaya çıktı. İş kulesi mania planlarına aykırı olarak uçuşu engelliyor. Ayrıca iş kulesi ile birlikte Antares konutları da azami inşaat sınırının 2 kat arttırılması yoluyla kuruluyor.

İnşaat alanı genişletildi

“Nata İnşaat”ın ortaklarından Namık Tanık ve “Birlik Yapı”nın ortaklarından Mevlüt Kahraman’ın kurduğu Dolunay İnşaat tarafından, alışveriş merkezinin arkasında inşaatı yürütülen Antares konutlarının azami inşaat alan sınırının arttırılması yoluyla yapıldığı öğrenildi. Antares AVM’nin üzerinde bulunduğu arazinin toplam arsa alanı 133 bin 945 metrekare. Arsanın emsal değeri, yani arsa üzerine yükselecek yapının toplam alan oranı 1.8 olarak belirlenmiş. Toplam arsa alanı emsal değeri ile hesaplandığında alan üzerine en fazla 241 bin 101 metrekare inşaat yapılabiliyor. Ancak Antares AVM, iş kulesi ve konutlar toplam alanı 440 bin metrekareye kadar ulaşıyor. Bu artış ancak Anakent Belediye Meclisi Bayındırlık ve İmar Komisyonu’nda emsal değer arttırımı kararı alınması yoluyla olabiliyor. 133 bin 945 metrekarelik toplam arsa alanında 440 bin metrekare toplam alanlı inşaat yapabilmek için emsal değerin 1.8’den yaklaşık 3.3’e çıkarılması gerekiyor.

Alanın kentsel dönüşüm alanı olması nedeniyle emsal değerinin yaklaşık 2 kat oranında artması gerekiyor. Bu işlemin ise Anakent Belediye Meclisi kararıyla gerçekleşebiliyor. Azami inşaat alanı sınırının 240 bin metrekarelik Antares ticaret merkezi ile doldurulduğu, konutlar ve diğer yapıların fazladan yapıldığı dikkat çekiyor.

Konutların mimari projesini “A Tasarım Mimarlık” adlı bir şirket yürütüyor. Şirketin Ankara’da gerçekleştirdiği projeler arasında Medicana Hastanesi, Malltepe AVM, Armada AVM bulunuyor. Ayrıca şirketin projeleri arasında Yenimahalle Belediyesi tarafından yürütülen Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi içerisindeki bazı konut inşaatları da bulunuyor.

Uçuşları engelleyen kule

Öte yandan Antares AVM’nin bitişiğinde bulunan 24 katlı Ofis Kulesi’nin son iki katının, “askeri mania planlarına” aykırı olduğu ve uçuş güvenliğini etkilediği belirtildi. Her semtin rakımına göre değişiklik gösteren “askeri mania planları”, binaların kaç metreye kadar yükselmesi gerektiğini belirliyor. Mania planı kapsamında kalan bir arazide inşaat yapılmadan önce, ilgili belediyenin yetkili komutanlığa başvurması gerekiyor. Mania planına aykırı olarak, yetkili komutanlıktan izin alınmadan veya alınan görüşe uyulmadan yapılan inşaatlar ilgili yasa hükümlerine göre mania planlarına uygun hale getiriliyor. Antares’in kulesi halen boş duruyor.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/antareste-karli-artirim_85411.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!