Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antik Gemi Laboratuvarı Yenilendi

2007 yılı sonunda İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi bünyesinde BASF Türk desteğiyle restore edilerek hizmete açılan Türkiye’nin ilk “Antik Gemi Konservasyon ve Rekonstrüksiyon Laboratuvarı” yenileme ve altyapı geliştirme çalışmaları tamamlandı.

yapi.com.tr
Antik Gemi Laboratuvarı Yenilendi

2007 yılı sonunda İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi bünyesinde BASF Türk desteğiyle restore edilerek hizmete açılan Türkiye’nin ilk “Antik Gemi Konservasyon ve Rekonstrüksiyon Laboratuvarı” yenileme ve altyapı geliştirme çalışmaları tamamlandı. Laboratuvar, İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet tarafından İÜ Edebiyat Fakültesi’nde hizmete açıldı.

Marmaray-Metro Projeleri inşaatı esnasında Yenikapı’da açığa çıkarılan “Theodosius Limanı” son yılların en önemli arkeolojik keşiflerinden biri olarak kabul ediliyor. Ortaçağ’dan günümüze ulaşan limanda açığa çıkarılan eserler İstanbul tarihine ışık tutarak uluslararası kamuoyu ve bilim çevrelerinde büyük ilgi ve merak uyandırmıştı. Bu eserler arasında yer alan 36 adet gemi batığı ise Dünya’nın en büyük arkeolojik batık koleksiyonu olarak literatürdeki yerini aldı. İstanbul Üniversitesi, denizcilik tarihi için büyük önem taşıyan bu eşsiz koleksiyonun inşaat alanından kaldırılarak bilimsel prensiplere uygun bir şekilde korunması ve restorasyonu çalışmalarını üstlendi. Bu amaçla Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulan “Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Ana Bilim Dalı” ekibi söz konusu gemilerin inşaat alanından kaldırılma çalışmalarını büyük bir özenle 2012 Eylül ayında tamamlayarak gemileri koruma altına aldı. Koruma ve rekonstrüksiyon çalışmaları, bilimsel değerinin yanı sıra, bu değerli koleksiyonun gelecekte sergilenerek tüm ziyaretçilere ve İstanbul halkına tekrar ulaşmasını sağlıyor. İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi ve Yapı İşleri Daire Başkanlığı laboratuarın teknolojik altyapısı uluslar arası standartlara uygun hale getirecek şekilde yenilenmesine katkıda bulunarak bu amaca hizmet ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-gemi-laboratuvari-yenilendi_103488.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!