Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antik Grafitileri Ünlü Yazıt Uzmanı Çözdü

Kazı çalışmalarını sürdüren İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, agorada çok sayıda bulunan kitabelerin çözülebilmesi için geçen yıl dünyanın en ünlü

Hürriyet
Antik Grafitileri Ünlü Yazıt Uzmanı Çözdü

b>Kazı çalışmalarını sürdüren İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü, agorada çok sayıda bulunan kitabelerin çözülebilmesi için geçen yıl dünyanın en ünlü yazıt uzmanı Ord. Prof. Dr. Thomas Derwbear'dan yardım istedi.

İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Dr. Mehmet Taşlıalan'ın davetlisi olarak İzmir'e gelen Ord. Prof. Dr. Drewbear, geçen yıl yaklaşık bir ay kitabeler üzerine çalıştı.

Agoranın güneyinde yer alan bazilikanın deposunda bulunan ve alçı üzerine yapılmış grafitilerin çok iyi korunduklarını belirten Ord. Prof. Dr. Thomas Drewbear, ‘‘Smyrna'nın yaramaz gençleri, günlük hayata dair ne varsa grafitilerle duvarlara işlemişler. Arslanlarla dövüşen gladyatör figürleri, tiyatroda gösteri yapan komedyen tiplemeleri, spor ve sağlık konularında çeşitli grafitiler bulundu. Özellikle göz sağlığı konusunda çok çeşitli grafitiler var. Batıl inançlarını duvarlara boyamışlar. Büyük çoğunluğu ise aşk konularında’’ dedi.

ŞİFRELİ SEVGİLİ

Smyrna'da yaşayan gençlerin sevdikleri kızların adlarını doğrudan duvarlara yazamadıklarını anlatan Ord. Prof. Drewbear, ‘‘Sevdikleri kızın adını doğrudan duvarlara yazamadıkları için şifreleyerek yazma yöntemine gitmişler. Her harfin karşılığına bir sayı getirmişler. Örneğin bulduğumuz bir grafitide ‘1308'i seviyorum' yazıyor. Şimdi diğer uzman arkadaşlarla birlikte bu isimleri çözmeye çalışıyoruz’’ dedi.

GENÇLER, ANTİK DÖNEMDE DE AŞKLARINI DUVARA YAZMIŞLAR

İzmir'de antik agoranın güneyinde bulunan bazilikanın bodrum katında ortaya çıkarılan duvar yazılarının sırrı çözülmeye başlandı. Kazılarda bulunan grafitiler, Smyrnalı (İzmirli) gençlerin aşklarını, sevdikleri kızların isimlerini şifreleyerek kentin duvarlarına yazdıklarını ortaya çıkardı. Antik duvar yazıları büyük ilgi çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-grafitileri-unlu-yazit-uzmani-cozdu_5084.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!