Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antik Kent Anavarza’ya Röntgen

Adana’nın Kozan İlçesi Dilekkaya Köyü yakınlarındaki antik kent Anavarza’da,İTÜ’nün görevlendirdiği 10 kişilik ekip,ön restorasyon çalışmaların

NTV-MSNBC
1 Antik Kent Anavarza’ya Röntgen

dana’nın Kozan İlçesi Dilekkaya Köyü yakınlarındaki antik kent Anavarza’da,İTÜ’nün görevlendirdiği 10 kişilik ekip,ön restorasyon çalışmalarına başladı.Proje sorumlusu, bölgenin ‘röntgeni çekiliyor’ benzetmesini yaptı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Tarihi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar’ın proje sorumluluğunda, Kozan Belediyesi ile Kozan ve Çevresi Sosyal ve Kültür Vakfı’nın (KOZVAK) desteğiyle yürütülen çalışmalarda, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı’nca görevlendirilen 10 kişilik ekip görev alıyor.

Doç. Dr. Yegan Kahya başkanlığındaki teknik ekibin çalışmaları, antik kentin ayakta kalan en önemli yapısı olan ve halk arasında “Alakapı” olarak bilinen yerden başladı.
Prof. Dr. Sayar, Anavarza’nın, Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden birisi olduğunu ancak, bugüne kadar restore çalışması yapılmamasının yanında 1998’deki Adana-Ceyhan depreminin de hasarın boyutunun artmasına neden olduğunu bildirdi.

CAESAREA AD ANABARSUM
Roma İmparatorluğu döneminde (Caesarea ad Anabarsum) olarak anılan yerin, M.Ö 19. yüzyılda İmparator Augustus tarafından ziyaret edildiğini belirten Sayar, daha sonra kentin Anazarbus yanındaki Caesarea diye anılmaya başlandığını söyledi.

BÖLGENİN RÖNTGENİ ÇEKİLİYOR, AMELİYAT ÖNÜMÜZDEKİ YIL
Prof. Dr. Sayar, Roma İmparatorluk Devri’nin ilk iki yüzyılı boyunca büyük bir varlık gösteren Anavarza’da bu yıl yapılan çalışmaları hasta bir insana yapılan müdahaleye benzeterek, “Şu anda bölgenin röntgeni çekiliyor, önümüzdeki yıl ameliyat başlayacak” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca temsilci olarak görevlendirilen Mehmet Şener’in gözetiminde yapılan çalışmaların restore aşaması tamamlandığında ülke turizmine önemli bir değer kazandırılmış olacağını vurgulayan Sayar, “Restorasyon tamamlandığında yerli ve yabancı turistin daha fazla ilgisini çekecek bu antik kent, ülke ekonomisinin yanında yöre halkına da katkı sağlayacak. Daha önce define avcıları yüzünden bu kalıntıları kendilerine sıkıntı olarak gören vatandaşlar artık gelir elde etme imkanı bulacak. Yöreye gelecek yerli ve yabancı turistler, antik şehir duvarlarının hemen dışındaki Dilekkaya köyünün sosyal yaşamını renklendirecek, esnaf satış yapacak. Bu sayede gelir elde edecek köy halkının, tarihi değerlere bundan sonra daha fazla sahip çıkacağını düşünüyoruz” diye kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-kent-anavarzaya-rontgen_17611.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • ben anavarza sakiniyim. buraya bır once cozum bulunması gerek. koy artık bıtmek uzere, hıc bır ınsaat yapılamadıgı ıcın koydekı gencler artık goc etmeye basladı. koyun nufusu gıttıkce azalmakta. bellı bır sure sonra koy diye bır sey kalmayacak. bunu oralı bır sakın olarak dıle getırmek ıstedım.yanlıs bır sey soyledıysem ozurlerımı dıle getırıyorum. bence artık bır seylerın yapılması gerek. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!