Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Antik Kenti SİT Alanı Saymadılar

Muğla Barosu Başkanı Mustafa İlker Gürkan, Muğla, Aydın ve Denizli illerinin tamamını kapsayan 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nın askıya çıktığını hatırlattı. Gürkan, bölgedeki tüm sivil toplum örgütlerine ve belediyelere "acil olarak bir araya gelmeleri ve plana zamanında itiraz etmeleri" çağrısında bulundu.

Milliyet Gazetesi
Antik Kenti SİT Alanı Saymadılar

uğla Barosu Başkanı Mustafa İlker Gürkan, Muğla, Aydın ve Denizli illerinin tamamını kapsayan 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nın askıya çıktığını hatırlattı. Gürkan, bölgedeki tüm sivil toplum örgütlerine ve belediyelere "acil olarak bir araya gelmeleri ve plana zamanında itiraz etmeleri" çağrısında bulundu.

Turizm merkezi tehlikesi

Gürkan, "Planın ilk hedefinde, Bodrum yarımadasının kuzey ve doğu alanına 1500-2000 yataklı turistik tesislerin yapılması var. Planda, 2500 yıllık antik Lagina kenti arkeolojik SİT alanı olarak gösterilmemiş. Çünkü, SİT alanı olarak gösterselerdi, ikinci termik santral yapma planları suya düşecekti" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bodrum yarımadasının Göltürkbükü, Gündoğan ve Yalıkavak beldelerinin "turizm merkezi" ilan edilmesine ilişkin kararının Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından, bakanlığın Muğla, Denizli ve Aydın illerini kapsayan 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı Muğla’da askıya çıktı. Planın bu üç ili bir tek bölge olarak ele aldığını belirten Gürkan, şunları söyledi:

"Plan askıdadır. Bir an önce incelenmelidir. Mimarlar Odası Muğla Şubesi, bu konuda ciddi çalışmalar yapıyor. Özellikle belediyelerimiz temas kurup, ilçe ve beldelerimizin hangi sınırlamalara ya da sınırsızlıklara muhatap olduğunu görebilirler."

2 bin yataklı otel yapılacak

Gürkan, şöyle devam etti: "Bodrum yarımadasının kuzey ve doğu alanı büyük ölçüde turizm alanı yapılmıştır. 1500-2000 yataklı otellerin bölgeyi istila olasılığı var."

http://www.yapi.com.tr/haberler/antik-kenti-sit-alani-saymadilar_69571.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!