Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

AOÇ Kurtuldu

CHP’nin istekleri doğrultusunda yenilenen kanunun maddelerine göre, "Atatürk Orman Çiftliği arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz" kesin hükmüyle çiftlik imara açılma tehlikesinden kurtulmuş oldu.

Hürriyet Gazetesib>Atatürk Orman Çiftliği’nin yasal statüsü, dün TBMM’de kabul edilen kanun teklifiyle yenilendi. CHP’nin istekleri doğrultusunda yenilenen kanunun maddelerine göre, "Atatürk Orman Çiftliği arazileri üzerinde konut, ticaret ve sanayi amaçlı yapılaşma yapılamaz" kesin hükmüyle çiftlik imara açılma tehlikesinden kurtulmuş oldu.

Tartıştılar
Kanun teklifinin görüşmeleri sırasında, AKP ile muhalefet partilerinin tartışmaları yerine, bu sefer CHP ile ANAVATAN arasında tartışma yaşandı. ANAVATAN Grup Başkanvekili Ömer Abuşoğlu, CHP’yi, ’AKP’nin kanun teklifine payanda olmak’la suçladı.

Bu suçlamaya, CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol "CHP mi payanda, yoksa 3 yıl boyunca hükümette kalan sizin genel başkanınız mı? Sizin muhalefetiniz, AOÇ’ye yönelik gerçekleştirilmek istenen yasal düzenlemeden mi, yoksa hazine yardımı alamamaktan mı?" sözleriyle cevap verdi. AKP grup Başkanvekili Salih Kapusuz da Abuşoğlu’na, "Ne zamandan beri uzlaşmak ayıplanacak bir şey oldu Ömer Hoca, hiç yakıştıramadım" diye seslendi.

Kabul edilen kanunla, AOÇ’nin yeni vasfı şu şekilde düzenlenmiş oldu:

Yol yapımı için bedelsiz devir
Öte yandan, CHP’nin değişiklik önergesinin teklifinin kabulüyle; yol, meydan, geçit, raylı toplu taşım araçları vb. ulaşım alternatifleri için gerekli olan arazileri bedelsiz olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi lehine intifa hakkının tesisine olanak tanındı. Tarım Bakanlığı’nın uygun görüşü ile koruma amaçlı imar planlarını yapma hakkı Büyükşehir Belediyesi’ne verildi; çiftliğin hukuki ihtilafların bulunduğu bölgelerinde parsel toplulaştırması yapılmasının yolu açıldı.

AOÇ Hayvanat Bahçesi ise 10 yıllığına çiftlik müdürlüğü ile yapılacak protokole, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/aoc-kurtuldu_46595.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!