Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

AP'den Allianoi Korunsun Mektubu

Avrupa Parlamentosu Başkanı Pottering, Başbakan Erdoğan'a yazdığı mektupta, "Allianoi'yi sular altında bırakarak sonsuza kadar kaybetmemiz anlamına gecek su tutulması işlemine başlanmak üzere. Bu nedenle, Avrupa kültürel mirasının bir parçası olan bu arkeolojik alanın korunması için AP'nin ricasını tekrar iletiyorum" dedi.

Birgün Gazetesivrupa Parlamentosu Başkanı Pottering, Başbakan Erdoğan'a yazdığı mektupta, "Allianoi'yi sular altında bırakarak sonsuza kadar kaybetmemiz anlamına gelecek su tutulması işlemine başlanmak üzere. Bu nedenle, Avrupa kültürel mirasının bir parçası olan bu arkeolojik alanın korunması için AP'nin ricasını tekrar iletiyorum" dedi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pottering, Yortanh Barajı'nın suları altında kalma tehdidiyle karşı karşıya bulunan Allianoi Antik Kenti'nin korunması için Başbakan Erdoğan'a 7 Mart'ta bir mektup yazdı. Pottering, mektubunda Allianoi'nin tarihi önemi üzerinde durdu.

Allianoi'nin insanlığın ortak kültür mirası olduğunu ve yurt içinde olduğu kadar yurtdışında da alanın korunması için kişi ve kurumlara görev düştüğünü kaydeden Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Oya Otyıldız'on yaptığı açıklamaya göre, mektupta şu ifadelere yer verildi:

"AP, muhtelif vesileler ile (bazı kararlar, komisyona yöneltilen bazı sorular gibi) madencilik, sulama, baraj inşaatları gibi çalışmalar nedeniyle Türkiye'de doğal çevre ve tarihi öneme sahip alanların, Alliano-i dahil olmak üzere zarar görmesinden endişe duyduğunu açıklamıştır. Selefim, Allianoi için 15 Kasım 2005'te planlanan su tutulması işleminin durdurulmasını 11 Kasım 2005'te özel olarak sizden rica etmişti.

AP, katılım görüşmelerine başlamış olduğu bir ülkenin ekonomik kalkınmasını engellemek gibi bir niyet içinde değildir. İstenen, bu gibi projelerde AB'nin çevre standartlarına uyulmasıdır. Bugüne kadar bu alanın korunması için belli adımlar atılmış olmasına karşılık, görünüşe göre yetkililer, projenin tamamlanması için son aşamayı tamamlamaya ve Allianoi'yi sular altında bırakarak sonsuza kadar kaybetmemiz anlamına gelecek su tutulması işlemine başlamak üzeredirler. Bu nedenle, Avrupa kültürel mirasının bir parçası olan bu arkeolojik alanın korunması için AP'nin ricasını tekrar iletiyorum."

http://www.yapi.com.tr/haberler/apden-allianoi-korunsun-mektubu_52532.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!