Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Apollon Tapınağı Ayağa Kaldırılacak

Pamukkale'deki Hierapolis Antik Kenti'nde kazı ve restorasyon çalışması yapan İtalyan heyeti, Apollon Tapınağı'ndaki sütunları yerleştirerek turizme kazandıracak.

yapi.com.tr/AA
Apollon Tapınağı Ayağa Kaldırılacak

UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Hierapolis Antik Kenti'nde yer alan Apollon Tapınağı'nda restorasyon çalışmasını sürdüren İtalyan kazı heyeti, tapınaktaki sütunları yerleştirerek turizme kazandıracak.

Hierapolis Antik Kenti'nde 1957'de İtalyan kazı heyeti tarafından başlanan kazı ve restorasyon çalışmaları 60. yılında devam ediyor.  Hierapolis'teki kazı ve restorasyon çalışmaları İtalya'nın Lecce kentindeki Salento Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Grazia Semeraro tarafından yürütülüyor.

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Grazia Semeraro, yaptığı açıklamada, yıllardır görev aldığı antik kentin kazı çalışmalarında bu yıl kazı başkanı olarak görev aldığını belirtti.

Pamukkale'de kazı ve restorasyona devam ettiklerine değinen Semeraro, şöyle devam etti:

"Cehennem Kapısı olarak adlandırılan Plutonium'un yanında büyük bir kutsal alan var, Apollon Tapınağı. Yapacağımız restorasyon ile turistler için yolu hazırlamak istiyoruz. Apollon Tapınağı'nı ayağa kaldıracağız. Burada daha önce kazı yapmıştık, şimdi restorasyon yapacağız. Turistler ve engelli insanlar için yürüyüş güzergahları oluşturacağız. Çünkü burada turist çok ancak eski yapıları daha iyi gösterebilmek için güzergah hazırlamak lazım."

Birçok tarihi eserin gün yüzüne çıkarıldığı Pamukkale'deki kazı çalışmalarında Hazreti İsa'nın 12 havarisinden biri olan St. Philippus'un mezarı bulunmuş, 2 bin yıllık antik tiyatro restore edilmişti.

Antik Çağ'da çıkan gazlarla boğaların kurban edildiği ve ölülere hükmeden yeraltı tanrısı Hades'e ithaf edildiğine inanılan Cehennem Kapısı da keşfedilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/apollon-tapinagi-ayaga-kaldirilacak_160975.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Knauf Alçı Sıvalar

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!