Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Arapgir'in Tarihi Eserlerinin Restorasyonu Çalışmaları

Malatya'nın Arapgir ilçesindeki tarihi eserlerin turizme kazandırılması amacıyla başlatılan çalışma doğrultusunda, 5 eserin rölöve ve restorasyonu için proje hazırlandı.

yapi.com.tr / AA
Arapgir'in Tarihi Eserlerinin Restorasyonu Çalışmaları

Arapgir Belediyesi ve Kaymakamlığı ile İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) iş birliğinde başlatılan çalışmalar kapsamında, üniversitenin Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Kutgün Eyüpgiller başkanlığındaki 23 kişilik heyet ilçeye geldi.

Prof. Dr. Eyüpgiller, gazetecilere yaptığı açıklamada, Elmasik Hamamı, Cemal Nalçakan Evi, Eskişehir bölgesindeki Abbasgiller Konağı, Bekir Tan Evi (Halifegiller) ve Kürdağa Konağı'ndan (Sırrı Özünal evi) oluşan 5 eserin rölöve ve restorasyon projelerinin hazırlandığını söyledi.

Eyüpgiller, İTÜ Mimarlık Bölümü tarafından geçen yıl yapılan çalışmada, ilçedeki Çarşı Hamamı, Ulu Cami, Ispanakçı Mustafa Paşa Kütüphanesi, Lutfi Kulu Konağı, Serkis Miraşoğlu Konağı, Kaşkaloğlu Konağı ve Keşişin Evi diye adlandırılan konağın rölöve ve restorasyon projelerinin çizildiğini, üniversitenin Taşkışla binasında sergilenen projenin büyük beğeni topladığını ifade etti.

Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra ilçedeki diğer tarihi eserler ve konakların projelerinin de İTÜ Mimarlık Bölümü tarafından hazırlanacağını belirten Eyüpgiller, daha sonra hepsinin restorasyon çalışmalarına başlanacağını bildirdi.

İTÜ Mimarlık Fakültesi, Arapgir Kaymakamlığı, Arapgir Belediyesi, İstanbul Arapgir Kültür Derneği ile ÇEKÜL Vakfının iş birliği sonunda, tarihi eserlerin restorasyon projeleri ile ilçenin imar planının yapılması çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Eyüpgiller, proje kapsamında 20-25 Haziran 2011'de İTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden öğretim görevlisi Dr. Engin Eyüboğlu, araştırma görevlisi Eren Kürkçüoğlu, şehir planlama öğrencileri Ömer Türkoğlu ve Gülçin Kartal ile mimar Burcu Tan'dan oluşan bir heyetin ilçede planlama ve tasarım çalışmaları yaptığını anlattı.

Eyüpgiller, çalışma kapsamında, Arapgir'in 1/5000 ölçekli nazım imar planı çalışmasının taslak olarak tamamlandığını, 1/1000 ölçekli uygulama imar planı çalışması için gerekli son tespitlerin yapıldığını belirterek, bu çalışmalara ilave olarak aynı grup tarafından belediye önündeki meydanın düzenlenmesi için yeni bir proje geliştirildiğini, yine Havut Gediği mevkisinden kent girişi için hazırlanan park ve peyzaj projesinin detaylarının hazırlandığını ifade etti.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/arapgirin-tarihi-eserlerinin-restorasyonu-calismalari_88157.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!